Bolivya’da Morales’in halefine suikast girişimi

Bolivya’da Morales’in halefine suikast girişimi

Bolivya’da geçtiğimiz yıl yapılan seçimlerde Evo Morales’in partisi MAS’ın yeni lideri Luis Acre, devlet başkanlığına seçilerek, 1 yıl süren Amerikancı darbeyi sonlandırmıştı. Halkın sokak eylemlilikleri sonucu darbeci hükümeti seçime zorlamasıyla ilerleyen sürecin ardından, darbeyle görevden alınıp tutuklama kararı çıkarılan Morales de ülkesine dönebilmişti.

Bolivya’da MAS’ın anti emperyalist, toplumcu, sol politikalarını sonlandırmak için girişilen darbenin halk eylemlilikleri ve seçimlerle sona ermesinin ardından yeni seçilen MAS hükümetinin ilk icraatlarından biri Amerikancı darbenin hükümetteki işbirlikçilerini yargılamak olmuştu.

Morales’in zorla istifa ettirilmesinin ardından, ABD desteğine dayanarak iktidara geçen eski meclis başkanı Jeanine Anez, bu yargılamaların kilit isimlerinden biriydi. Geçtiğimiz günlerde ise sorgulamalar ve soruşturmalar sonucunda, darbeci hükümetin, yeni seçilen başkan Luis Acre’ye karşı suikast planladığı ortaya çıktı.

Anez’in darbe hükümetinin savunma bakanı Fernando Lopez’in, polis içerisindeki iş birlikçilerle birlikte, Irak’taki suikastçilerle anlaştığı, Haiti devlet başkanının suikastinden de sorumlu olan bu ekibin, seçilmesi durumunda Acre’ye yönelik de bir saldırı gerçekleştirme hazırlığında olduğu ortaya çıktı. Vazgeçilen bu planın doğrultusunda, geçtiğimiz yılın Ekim ayında seçimlerden günler önce suikast timi, polis içerisindeki iş birlikçilerin de yardımıyla ülkeye sokuldu, ancak yeni seçilen başkan Luis Acre’ye yönelik bir suikast girişimi olmadı.

Emperyalizmin Demokrasi Aşkı (!)

Bu gelişme, Latin Amerika’da anti emperyalist solun karşılaştığı saldırıların tarihi açısından yeni değil. Geçmişte de Latin Amerikalı devrimciler ve ABD karşıtı liderler birçok kez suikast girişimleriyle karşı karşıya kalmıştı. Ancak ABD’nin, kendi hegemonyasına alamadığı ülkelere karşı sindirme ve ezme politikalarının güncelliğini koruması açısından önemli. Bolivya’da, ordu destekli darbeyle halkı sindiremeyen ABD’nin, kuşkusuz bundan sonra da Bolivya’da yeniden kurulan MAS hükümetine karşı saldırıları doğrudan ve dolaylı olarak da sürecektir. Bir yandan ana akım medyada anti emperyalist hükümetleri demokrasi düşmanlığıyla yaftalarken , öbür yandan 70 yıllık kontrgerilla operasyonları ve darbelerle halkın öz gücüne dayanan bu hükümetleri bastırma çabası sürüyor.

Suikast girişimi davasında önemli bir detay da bu suikast timinin, Haiti’de devlet başkanı Möise’nin ölümünden sorumlu olan ekipten olması. ABD, işgal ettiği Irak’ta kurduğu kontrgerilla örgütlenmelerini, diğer ülkelere karşı da silah olarak doğrultuyor.

KOLOMBİYA’DA ÇİFTE SUİKAST

Nitekim yıllarca Latin Amerika’daki anti emperyalist hareketlere karşı operasyon olarak kullandığı, ‘arka bahçesi’ Kolombiya’da da gelişen toplumsal hareketlerin, ABD yanlısı iktidarı hedef almasıyla birlikte ABD kontrgerilla faaliyetleriyle bu hareketliliği de ezme çabasına girişti. Dün, sömürgeci enerji politikalarına karşı çıkan, eski vali Luis Narvaez ve köylü lideri Efren Espana da suikaste uğradı.