Polis Engeline Rağmen SOL Parti’den Kamulaştırma Eylemi

Polis Engeline Rağmen SOL Parti’den Kamulaştırma Eylemi

SOL Parti İstanbul İl Örgütü, bugün BEDAŞ Müdürlüğü önünde “Halka Ait Olanı Geri Alacağız” şiarlı eylem ve basın açıklaması gerçekleştirdi. Parti üyeleri BEDAŞ binasının önüne giderken polis engeliyle ve barikatlarıyla karşılaştılar fakat bunları aşarak kamulaştırma taleplerini dile getirdiler. “Elektrik haktır satılamaz”, “halka ait olanı geri alacağız”, “bu fatura ödenmez, zamlar geri alınsın” sloganlarıyla basın açıklaması yaptılar.

Enerji Şirketleri Derhal Kamulaştırılsın

SOL Partililer basın açıklamasında, yapılan zamlarla elektrik faturalarının çok kısa süre içerisinde katbekat arttığı ve bunun nedeninin enerji üretim ve dağıtımın özelleştirilmesi olduğunu belirttiler. AKP’nin izlediği özelleştirme politikalarıyla emekçilerin cebindekinin patronlara aktarıldığını, yüksek gelen faturalar sonucunda milyonlarca emekçinin elektriğinin kesildiğini ifade ettiler.

Enerjinin kamu hizmeti olarak sunulması halinde 100 liralık bir faturanın 25 liraya düşeceğini söylerken “Ödediğimiz faturalar tükettiğimiz elektriğin ücreti değil; şirketler için toplanan haraçtır. Bu pahalılık ve zamlara son vermenin bir yolu var, o da enerji şirketlerinin derhal kamulaştırılması, enerji hizmetinin bir insan hakkı olarak görülerek devlet eliyle sunulmasıdır. Enerji şirketleri derhal kamulaştırılmalıdır!” ifadeleriyle kamulaştırma talebinde bulundular. Emekçi halka seslenerek özelleştirmelere karşı birlikte mücadelesi çağrısı yaptılar.