SOL Buluşmalarda bu hafta: Aydın, İzmir, İstanbul, Zonguldak, Ordu

SOL Buluşmalarda bu hafta: Aydın, İzmir, İstanbul, Zonguldak, Ordu

SOL Parti’nin, solun bağımsız gücünü ülkenin her yerinde örgütleme amacıyla başlattığı SOL Buluşmalar, bu hafta da dört ilde devam etti. İstanbul, Ordu, Zonguldak ve İzmir’de düzenlenen SOL Buluşmalarda parti temsilcileri, kentlerde baskıcı, gerici iktidara karşı mücadele konulu konuşmalarıyla halkla buluştu. Devrimci Demokratik Cumhuriyet mitinglerine çağrı yapıldı.
Adalet, demokrasi, laiklik ve bağımsızlık mücadelesinin önemine dikkat çekilen buluşmalarda ülkenin içinde bulunduğu karanlıktan çıkışın ancak gerçek bir SOL ile mümkün olduğuna vurgu yapıldı. Öncelikli görevin “AKP karanlığını yenmek” olduğunun altı çizilen buluşmalarda SOL Parti’nin neler yapacağı da ifade edildi.
Zonguldak Buluşması

Zonguldak’ta onlarca kişinin katıldığı SOL Buluşma’da BirGün gazetesi Editörü Berkant Gültekin ve SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi İlknur Başer yer aldı. İktidarın çözülme süreci içerisinde olduğunu söyleyen Berkant Gültekin, “Erdoğan artık kötüyü ve eskiyi temsil ediyor. Türkiye’ye parlak bir gelecek değil karanlık, güvensiz ve kaos dolu bir ortam vadediyor. Her gün başka bir lağım patlıyor. En son TÜGVA örneğinde gördüğümüz hikâye, basit bir olay değil. Bu aynı zamanda iktidarın çözülme sürecinde, sistem için aktörlerin birbirine yönelik hamlelerde de ne kadar sertleştiğini gösteriyor” diye konuştu.

MÜCADELEYİ BÜYÜTELİM

Mücadele vurgusu yapan Gültekin sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çeteler, mafyalar cirit atmaya başladı. Faşist, milliyetçi iklimin hâkim olduğu her ortamda karanlık güçler suyun üstüne çıkıp kendilerini kamuoyu gözünde meşrulaştırmaya çalışırlar. Mafyadan arınmış bir faşizm düşünülemez. İşte estirilmeye çalışılan çok büyüğüz, harikayız, çok güçlüyüz havasının karşısında devlet dediğimiz yapı bu kadar kırılgan ve çürümüş halde. Bu zafiyetin doğru bir muhalefet stratejisiyle değerlendirilmesi gerekiyor. Seçimi kaybedince gidecekler evet ama nasıl olsa gidiyorlar anlayışı, iktidarın bu süreçten daha kuvvetli çıkmasına neden olacak tehlikeli bir rehavete neden olabilir. Evet, gidiyorlar ama örgütlü bir tutum şart. Tarihte hiçbir faşist yapı bizim vaktimiz doldu diye düşünüp iktidarı bırakmamıştır. Geleceğe umutla bakmanın yanında bu gerçek de asla unutulmamalı.”

AKP’DEN KURTULACAĞIZ

Ülkenin kritik bir viraja doğru ilerlediğine dikkat çeken SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi İlknur Başer, “Bu süreçte toplumsal mücadelenin rolü çok önemli. SOL Parti olarak öncelikli görevimiz AKP iktidarından kurtulma mücadelesinin yükseltilmesidir. Bu iktidar son bulmadan Türkiye’de demokrasi ve özgürlükler gelişemez” ifadelerini kullandı.

Sadece yönetim şeklinin değişmesiyle sorunların çözülmeyeceğinin altını çizen Başer, “Bir diğer önemli nokta da AKP’den sonra neler yapılacağı. Bizim iyileştirilmiş parlamenter sistemin ötesinde taleplerimiz var. Ülkenin sorunları sadece yönetim şeklinin değiştirilmesiyle çözülemez. Laikliğin güçlü şekilde vurgulanması ve hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Siyasi partilerdeki lider sultası son bulmalı, örgütlülüğün önündeki engeller kaldırılmalı. Emperyalizme karşı net ve kararlı bir duruş sergilenmeli.
DEVRİMCİ DEMOKRATİK CUMHURİYET MİTİNGLERİ

AKP’den kurtulmak isteyen herkesi devrimci, demokratik cumhuriyet minvalinde yeniden kurmak için sorumluluk almaya ve örgütlenmeye çağırıyoruz. 80 darbesi sonrası işçi sınıfının 90’lı yıllarda neoliberelizme karşı büyük madenci yürüyüşüyle karşı koyduğu Zonguldak’ta şimdi devrimci demokratik cumhuriyeti büyütme sorumluluğu omuzlarımızda. 7 Kasım Trabzon, 13 Kasım İzmir, 21 Kasım İstanbul mitinglerinde devrimci ve demokratik bir Türkiye yolunda buluşalım” şeklinde konuştu.

İstanbul Esenyurt

İstanbul’da da “Adım adım dalga dalga SOL’u birlikte büyütüyoruz” başlığıyla ilçelerde gerçekleştirilen SOL Buluşma dün Esenyurt’taydı. Buluşmaya SOL Parti PM Üyesi İbrahim Aydın ve Tüm Emekliler Sendikası MYK Üyesi Ahmet Özdemir katıldı. SOL Parti PM Üyesi İbrahim Aydın, ülkenin önemli bir dönemeçten geçtiğini vurguladı. “Türkiye’de şu an mevcut faşist rejim tıkanmış durumda” diyen Aydın, “İşte tam da bu dönemde sola ve sosyalistlere büyük iş düşmekte” ifadesini kullandı. Aydın, “Mevcut rejimin yıkılması için hareket etmekle beraber nasıl bir Türkiye inşa edeceğimiz dair daha ileri düşünlerimiz olmalı. Kamucu, yerinden yönetimin egemen olduğu bir demokrasi anlayışı ile tüm toplumu kucaklayan, parasız eğitim, sağlık ve tam bağımsız bir Türkiye hedefi. Bu uğurda tüm sol, sosyalistlerle ortak bir mücadele vermeliyiz” dedi.

Emek mücadelesinin öneminin altını çizen Tüm Emekliler Sendikası MYK Üyesi Ahmet Özdemir de SOL’da buluşma çağrısı yaptı.
İzmir Buluşmaları

İzmir’de Gaziemir ve Karşıyaka’da gerçekleştirilen SOL Buluşmalar, yoğun katılımlarla yapıldı. SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyen, iktidar hızla çözülürken, ciddi zorlukları da içerecek geçiş sürecine ilerici devrimci potansiyellerle birlikte SOL’un etkin müdahalesini örgütleyeceklerini söyledi.

zmir’de Gaziemir ve Karşıyaka’da gerçekleşen SOL Buluşmalar’a, SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyen ve BirGün Gazetesi yazarı Özge Güneş katıldı. Buluşmalar yoğun katılımlara sahne oldu.

İŞLEYEN: REHAVET YANLIŞ

Gerçekleştirilen etkinliklerde ülkenin çok kritik bir kavşakta olduğunu belirten İşleyen, “Mevcut siyaset tablosu içinde, bu iktidarın ortaya çıkardığı karanlıkla hesaplaşmak için mücadele etmeyi örgütlemek zorundayız. Türkiye’deki bütün muhalefetin, ilericilerin temel meselesi tek adam rejiminden ülkeyi kurtarmak. Bu gerici rejime karşı bütün muhalefetle omuz omuza yürüyüş gerçekleştireceğiz. Biz eleştirilerimizi bu mücadelede ikinci plana koymak zorundayız. SOL Parti, Türkiye’deki rejime son vermek için siyasetin her aşamasında özne olacak. Bu iktidarı yenilgiye uğratmak için üzerine düşen sorumluluğu alacak. Bu faşist iktidar bloğuna hayır demek için mücadele etmek zorundayız” dedi.

AKP iktidarının dışarıdaki desteğinin ve içerideki hegemonyasının çöktüğünü dile getiren İşleyen, şunları söyledi: “Bunlar nasıl olsa çöküyorlar rehavetine toplumun sokulmaması lazım. Herkes iktidarın sürdürülemeyeceğinin farkında ama bir iktidar değişikliğinden sonraki sürecin nasıl örgütleneceği bilinmiyor. Hiçbir koşulda seçimle gitmezler diye düşünmemek gerek. Muhalefet ortak bir programda buluşmuş görünüyor. İktidarın, muhalefeti parçalama hamleleri açısından pozitif. Bizim önümüzdeki süreçte bu riskleri görerek toplumu örgütlü bir şekilde bunu başarabileceğini görmemiz gerekir. Tüm muhalefetin dayanışma içinde mücadele etmesi gerektiğini ama seçimin kazanılmasının tek yolunun bir örgütlenme seferberliğinden geçtiğini ve devrimci sorumluluğumuzu yerine getirmemiz lazım.”

SAĞ PROGRAMA İZİN VERMEYECEĞİZ

Bütün muhalefetle omuz omuza duracaklarını ancak muhalefetin programına evet diyen bir çizgide olmayacaklarını vurgulayan İşleyen, “Türkiye emekçi halklarının bu sağ programa sıkışmasını reddediyoruz. Devrimci Demokratik Cumhuriyet mitingleri Türkiye’nin yeniden kuruluş yolunun devrimci mücadelenin yolu olacak. En etkin muhalefeti Türkiye’nin sosyalistleri yapacak. Türkiye’nin ilerici, devrimci birikimlerini yok sayarak, bu ülkeyi MHP ve AKP’den çıkan partilerin sunduğu sağ programlarla dönüştürülmesine izin vermeyeceğiz. İktidar hızla çözülürken, ciddi zorlukları da içerecek geçiş sürecine ilerici devrimci potansiyellerle birlikte SOL’un etkin müdahalesini örgütleyeceğiz. Türkiye’nin en acil ihtiyacı Türkiye devrimci hareketinin ayağa kalkması ve etkinliği göstermesi. En geniş cephe siyasetinde birlik ve dayanışma içerisindeyiz ama Türkiye’nin yeniden kuruluşunda sosyalistler sağ siyasetle uzlaşmaz. AKP’ye hayır deyip sosyalist solun bağımsız mücadelesini örgütlemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

EKOLOJİ MÜCADELESİNDE DE KURUCU ANLAYIŞ

BirGün Gazetesi yazarı Özge Güneş de, Türkiye’deki ekoloji mücadelesine vurgu yaptı. Güneş “Türkiye’nin birçok yerinde direnişler sürüyor. Bu yerel direnişleri savunma pozisyonundan ileri sıçratacak kurucu bir sol yaklaşıma ihtiyaç var. Bugün ekolojik kriz, iklim krizi ve gıda krizi dediğimiz şeyler birbiriyle iç içe. Açlık, yoksulluk gibi sorunlar derinleşiyor. Diğer yandan toprak gaspları ile el ele biçimde tarımda emeğin dönüştüğünü, çiftçinin proleterleştiğini görüyoruz. Çiftçi ile üretim arasında açılan mesafe, kontrolü tamamen küresel sermayeye bırakıyor” dedi.

“İktidar bu sorunları çözmek yerine, buradaki sorumluluğunu gizlemeye çalışıyor. Seller ve yangınlar yaşandı ama buradaki yanlışların üzerinde durmak yerine tüm olayı kriminalize etmeye çalıştılar. Acele kamulaştırma, ÇED süreçlerindeki hukuksuzlar gibi olaylara devam ediyorlar. Bunlar AKP’yle çözülemeyeceği açık ama muhalefette bu sorunlar için çözüm önerisi sunmuyor. Bu krizlerden etkilenenler olarak bizlerin gündelik gerçekleri üzerine kurulu bir iklim, gıda, ekoloji mücadelesi örmemiz gerekiyor. Bu açıdan önümüzdeki dönemde, dönüşüm sürecinde bu alanlardaki rolümüzün hayati olduğunu düşünüyorum.”

Ordu Buluşması

Ordu’daki SOL Buluşma’da MYK Üyesi Mehmet Soğancı ve PM Üyesi Pelin Bektaş yer aldı.

PM Üyesi Pelin Bektaş, “AKP iktidarı ile meselesi olan herkesin biraraya gelebileceği bir zemin SOL Buluşma. 20 yıldır memleketin üzerine karabasan gibi çöken bir AKP iktidarıyla karşı karşıyayız. Ne yazık ki tek başına bir siyasi iktidar olması dışında gerici, faşizan bir rejim inşa etmiş bir AKP iktidarı ile beraber yönetiliyoruz. Bir o kadar da yönetilemediğimize dair bir takım tespitlerimiz var. Toplumsal muhalefetin mücadele şekline dönüşebilmesi için yaptığımız bir çağrı” şeklinde konuştu.

MYK Üyesi Mehmet Soğancı, AKP iktidarı döneminde sağlıktan, eğitime ülkenin düştüğü duruma dikkat çekti. Soğancı, “Hak yok hukuk yok ama birilerinin kasası sürekli doluyor. Ülke böylesi bir kâbus içinde” dedi ve ekledi: “Anti-emperyalist, bağımsız, emekten yana, kamucu, laik, parasız, nitelikli sağlık ve eğitim için SOL Parti olarak yola çıktık. Ülkenin dört bir yanında da örgütlenme ağına girdik.”

Aydın Buluşması

Aydın Sol Buluşmasına ise Barış İnce ve Feray Aytekin katıldı.

İnce, konuşmasında ““Tünelin ucunda ışık gözüküyor ama bu ışığın yeni bir tren değil de aydınlık olması için solun etkili olması gerekiyor. Bu Saray rejimini ortadan kaldırmak ve eşit özgür bir ülke kurmak gibi ikili bir Ören’le karışı karlıyız. Tutuk değil iddialı bir şekilde örgütleneceğiz. Biz haklıyız ama haklı olmak yetmez her yerde örgütlenmemiz gerekir. Bu sol buluşmalar bu anlamda çok önemli bir adımdır” dedi.
Aytekin ise SOL’un tek adam rejimi sonrasındaki tavrına da dikkat çektiği konuşmasında “19 yıldır süren karanlıkla hesaplaşmak için bu memleketin emekçileri, kadınları, gençleri olarak kalbi solda atanlar, ilericileri, devrimcileri olarak mücadeleyi örgütlemek zorundayız. 19 yıldır ve mücadele tarihimiz boyunca gördük ve yaşadık ki bunu başaracak güç bizim ellerimizde…Temel meselemiz tek adam rejiminden memleketi kurtarmak. Ancak bu memleketin sosyalistleri, devrimcileri, ilericileri olarak laikliğin, kamusallığın, sınıf mücadelesinin, antiemperyalizmin esas alınmadığı hiçbir programa da evet demeyeceğiz.” dedi.