SOL Genç – 53 Yıl Önce Komer’in Arabası Ateşe Verildi

SOL Genç – 53 Yıl Önce Komer’in Arabası Ateşe Verildi

Bu yazı SOL Genç tarafından solgenc.org sitesinde yayınlanmıştır.

ODTÜ’de Vietnam Kasabının Arabasının Yakılışı

Vietnam’da Phoenix programını yürüten, on binlerce kişinin işkence ile öldürülmesinin baş sorumlusu, nam-ı  diğer Vietnam Kasabı, CIA ajanı Robert Komer’in ODTÜ’de ‘sımsıcak’ bir şekilde karşılanmasının yıldönümü bugün. 28 Kasım 1968’de Türkiye’ye geleceği öğrenildikten sonra devrimci gençler tarafından başlatılan protestolar 6 Ocak 1969’da ODTÜ rektörlüğünün önünde Cadillac marka siyah renkli arabasının fark edilmesiyle iyice şiddetlenecekti.

Ve ODTÜ’de Komer’in Arabası Yanıyor

6 Ocak 1969 Pazartesi… ABD’nin Ankara Büyükelçisi Komer’in 69 model ‘Cadillac’ marka, siyah renkli, 06 CA 001 plakalı aracı öğle saatlerinde ODTÜ’ye gitti. Rektörlük’ün yanında Komer’in arabasını fark eden gençler, yurtlara ve fakültelere haber verdi. Haberin duyulması ile birlikte Komer’in arabasının bulunduğu yerde aralarında  Ulaş Bardakçı, Sinan Cemgil, Hüseyin İnan, İrfan Uçar, Halil Çelimli, Yusuf Tunbay Aslan, Bekir Tuncay Çelen, Mehmet Akın Atauz, İbrahim Seven, Mete Ertekin, Sait Big, Serdar Haybat, Mustafa Taylan Özgür’ün de bulunduğu bir grup öğrenci toplandı. Komer’in arabasını ters çevirmek için uğraş veren gençler, bir süre sonra bunu başardı. Ters dönen arabanın yakıt deposundan benzin akmaya başladı. Hüseyin İnan bunu görünce, Sinan Cemgil’in boynundaki atkıyı tutuşturarak arabayı ateşe verdi. Komer’in arabasının yakılması Türkiye’de ve uluslararası alanda ses getirdi.

68 kuşağının devrimci gençleri emperyalizmin Truva atını ODTÜ’den kovarken dertleri, fikirleri, niyetleri bir Amerikan ajanını kampüsten kovmaktan çok daha fazlasıydı elbette ki. Anti-emperyalist mücadeleyle iç içe geçmiş devrimci düşüncenin bir parçasıydı yalnızca bu eylem. ODTÜ’de parlayan bu ateş yaşama düşman olanlara, örgütlü kötülükleriyle bu memleketin kökünü kurutmaya çalışanlara karşı mücadele edenlerin bir orman gibi toprağa kök salmasıydı.

Arnavut kaldırımların altında yatan Komer’in arabasının sıcaklığı ODTÜ’de bugün de yaşanan her eylemde kendisini hissettiriyor, güç veriyor. Onların diktiği orman bugün de hala memlekete umut oluyor. Emperyalizmin on yıllardır ülkemizde sürdürdüğü müdahalelere karşı anti-emperyalist, devrimci bir çıkış için yol gösteriyor.