SOL Parti Ankara’da Kamulaştırma Eylemi Yaptı

SOL Parti Ankara’da Kamulaştırma Eylemi Yaptı

SOL Parti, “Enerji şirketleri derhal kamulaştırılsın” talebiyle Ankara EnerjiSA önünde eylem ve basın açıklaması gerçekleştirdi. Ülkenin içinde bulunduğu derin ekonomik krizin, giderlere her gün yapılan zamların AKP’nin özelleştirme politikalarıyla ilgili olduğuna vurgu yapan partililer “Zam, zulüm, yoksulluk işte AKP”, “enerji haktır zamlar geri alınsın”, “sermaye mezara halk iktidara” sloganları attılar. Basın açıklamasında ise şunlar vurgulandı:

Ekonomik Krizin Faturasını Halka Kesiyorlar

Ülkemiz çok derin bir ekonomik ve siyasi krizin içerisinden geçiyor. Bu krizi yaratanlar ise yarattıkları krizi görmek bir yana, her yaptıkları açıklamayla TL‘ye her gün daha fazla değer kaybettirmeye, ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik krizi daha fazla derinleştirmeye devam ediyorlar. Ve gelişen ekonomik krizle de bunun sonucu faturalarımıza gelen büyük zamlarla karşımıza çıkıyor. Halkın sırtına yükleniyorlar.

Krizin En Büyük Nedeni AKP’nin Özelleştirme Politikalarıdır

Bunlardan en büyüğü ise elektriğe yapılan %125 zamdır. Bu zamların en büyük gerekçelerinden bir tanesi de AKP’nin iktidara geldiğinden bugüne bilfiil uyguladığı özelleştirme politikalarıdır. Bu politikaların sonucu olarak biz bugün elektriğe yaklaşık iki üç kat daha fazla para ödemek zorunda kalıyoruz. Eğer arkanızda gördüğünüz şirket bugün kamulaştırılsa 100 liralık bir fatura 25 liraya düşüyor. Yani biz her ay kullandığımız elektriğin üç katı fiyatını bu elektrik şirketinin sahibine ödüyoruz. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 20 milyar TL kârı olan elektrik şirketi bu sefer aylık 40 milyar TL‘nin üzerinde kâr elde etmeye başlıyor. Yani asgari ücrete %50 zam yapan ve bununla övünen iktidar aslında sermayeye %100’den fazla zam yapmış oluyor. Hiçbir gider kalemine %50’den daha az zam gelmedi. Tamamına %100’den fazla zam geldi. Ancak utanmadan çıkıp %50 zammın ne kadar yüksek bir zam olduğunu bize anlatmaya çalışıyorlar.

Talebimiz Bütün Kurumların Kamulaştırılmasıdır

Talebimiz çok açıktır: yapılan bütün özelleştirmelerden vazgeçilmeli, bütün kurumlar kamulaştırılmalıdır. Halk için kamusal hizmet vermeye başlanmalıdır. Bunun ertelenemez, seçim sonrasına bırakılamaz bir önceliği vardır. Tüm kurumlar; eğitimden sağlığa, elektriğe, suya, doğalgaza kadar tamamı kamusal hizmet vermeye başlamalıdır. Ayrıca bütün özelleştirme ihaleleri geri çekilmelidir.