SOL Parti Buluşmaları Pek Çok Noktada Sürdü

SOL Parti Buluşmaları Pek Çok Noktada Sürdü

SOL Parti, kuruluş ve örgütlenme sürecinin parçası olarak gerçekleştirilen SOL Buluşmalar, geçtiğimiz hafta Rize Pazar, Amasya Taşova, Karabük Safranbolu ve Denizli’de devam etti. Bursa Kestel Kale mahallesinde ise halk şenliği gerçekleştirildi.

Pazar SOL Buluşma Gerçekleşti
Memleketin Bağrına Saplanmış
Zehirli Hançeri Oradan Çıkaracağız


Rize Pazar ilçesinde SOL Buluşma gerçekleştirildi. Buluşmaya Başkanlar Kurulu üyesi Önder İşleyen katıldı. 150 civarında katılımın olduğu SOL Buluşma’da, SOL Parti’nin kuruluş süreci ve SOL Parti’nin güncel politikaları tartışıldı. 

Etkinliğe SOL Parti Meclis Üyesi Alper Taş, SOL Parti Rize İl Başkanı Ahmet Haşim Parlak, EMEP Rize İl Başkanı Hasan Zorlucan, SOL Parti Pazar İlçe Başkanı Onur Uygur, CHP Pazar İlçe Başkanı Kazım Balta, CHP Pazar Belediye Meclisi, İl Genel Meclisi Üyeleri ve Partililer katıldı.

Önder İşleyen, konuşmasına 68 devrimci gençlik hareketinin içinde öldürülen Battal Mehetoğlu’na atıfla başladı. Önder İşleyen yaptığı konuşmada ;”Gece hasır ördük, gündüz sattık. Damımızı, 10 bin liraya ipotek ettim ki Battal okuya, bizi kurtara! Ben yürekli Battal yetiştirdim. Vatanı kurtaracak, ekmek parası kazanacak. Hani Battal’ın katili”  Bu sözler Battal’ın annesi, İnsaf ananın sözleri. Katli Vacip kitabında Battal’ın katili ayrıntılı anlatılıyor. Onlar, Battal’lı katledenler bugün iktidardakilerin ve onların çevresindekiler. Biz, işte o damını ipotek edip evladını okutan o ananın çocukları; Battal gibi yüreği halk ve memleket sevgisiyle dolu devrimcilerin; onlar da bizim katillerimiz. ABD tezgahlarında yetiştirilip devrimcileri katlederek iktidara gelip bugün memleketin bağrına bir zehirli hançer gibi saplandılar.Bizim sorumluluğumuz memleketin bağrına saplanmış bu zehirli hançeri oradan söküp almak. O zehri bu memleketin her yanından temizlemek. Türkiye için hayati önemdeki bu dönemde bu harami düzenine, bu tek adam diktasında son vermek için omuz omuza mücadele etmek zorundayız. Bir felaket rejimi kurdular. Bakın şimdi bu yağan yağmura eskiden bereket derdik, şimdi her yağmur yağdığında yüreğimiz ağzımızda bekliyoruz. Yağmuru dahi ölümle anılır kılan bu felakete hep birlikte son vereceğiz. Ama bunun için örgütlü bir toplumsal seferberliğe ihtiyacımız var. Yirmi yıldır bu zalim iktidara karşı direndik, şimdi bu iktidara son verecek bir zafer için birleşik ve örgütlü bir mücadeleyi hep birlikte sürdüreceğiz.

Taşova SOL Buluşma Gerçekleşti
SOL Parti Amasya’da Yeni Üyelerle Adım Adım Örgütleniyor


Sol Parti Amasya İl Örgütü ‘Adım Adım Dalga Dalga Sol’u Birlikte Büyütüyoruz” Şimdi örgütlenme zamanı adı altında bir Boraboy gölünde bir toplantı gerçekleştirildi. 18 Eylül 2021 Cumartesi günü gerçekleşen buluşmaya Taşova’dan, Uygur ve Esen köyünden katılımlarla birlikte çevre ilçelerden de 100’e yakın katılım oldu. Sol Parti Amasya İl Başkanı Suat Sancak’ın açış konuşmasıyla başladı. Sol Parti Başkanlar Kurulu Üyesi İlknur Başer konuşmasında, Boğalı dağlarındaki siyanürle altın arama çalışmalarını eleştirdi. Tek adam rejiminin tehlikesini vurgulayan Başer, ”Halkın arazilerini acele kamulaştırma  hırsızlığı ile şirketler el koymaktadır. Sağlık ve eğitimde yoksul insanlar bedava olması gereken bu hizmetlere para ile ulaşmak zorunda bırakıyorlar. Yoksul çocuklarımız tablet alamamaktadır. Tüm insanımız sağlık ve eğitim hizmetlerine bizim iktidarımızda ücretsiz erişecektir.” şeklinde konuştu.Etkinlikte Sol Parti’ye katılanların rozeti Başer tarafından takıldı. Sanatçı Ercan Aydın’ın konseri ile program sona erdi.

Kestel Kale Mahallesi Halk Şenliği Gerçekleşti
Her Mahallede, Her Sokakta SOL’u Örgütlüyoruz


Kestel Kale Mahallesi’nde dört gün süren halk şenliği düzenlendi. SOL Parti Kestel İlçe örgütü tarafından düzenlenen Halk Şenliği’nde çocuk etkinliklerinden edebiyat buluşmasında, SOL buluşmadan konserlere kadar pek çok etkinlik düzenlendi. Kale Mahallesi’nde yapılan şenlikte gerçekleşen SOL Buluşma’ya SOL Parti Başkanlar Kurulu üyeleri Gizem Gül Kürekçi ve Önder İşleyen katıldı. Gizem Gül Kürekçi yaptığı konuşmada, “Bu iktidar kadınlar için bir felaket ülkesi yarattı. Taliban nasıl Kabil’e girdiğinde, ilk olarak kadınların yüzünü ve ismini silmeye çalıştıysa AKP de benzer bir şeyi ağır adımlarla gerçekleştirmeye çalışıyor. Kadınlar, hep birlikte buna karşı direndik, bundan sonra da örgütlenerek bu direnişimizi büyütmekten başka yolumuz yok”dedi.

Önder İşleyen ise, “bu iktidarı yenecek bir zafere ihtiyacımız var ve bunu hep birlikte başaracağız. Fiili şeriat rejiminde, şimdi Ali Erbaş, her gün yeni bir fetva veriyor. Muhalefet laikliği bir yana bırakması bir yana, Ali Erbaş’a şöyle konuşma böyle konuş diye güya eleştiri yapıyor. Ali Erbaş öyle yada böyle konuşsun demek bugünkü durumu kabullenmektir. Aksine diyoruz ki, Ali Erbaş sesini kesecek. Diyanet’in bütçesi sıfırlanacak, o halkın parasıyla üzerine oturdukları şatafatlarına son verilecek. Bu bütçe eğitime ve sağlığa ayrılacak. Laiklik için mücadele, tam da dini devletin ve siyasetin dışına çıkarmaktır. Bu da halkı din örtüsü altında yoksulluğa mahkum eden bu din bezirganlanlarının saltanatına son vermektir” dedi. Kale Mahallesi Halk Şenliği, Ali Asker’in konseriyle son buldu. Yaklaşık 500 kişinin katıldığı konserin sonunda örgütlenme ve mücadele çağrısı yapıldı. 

Denizli’de SOL’da Buluştuk

Denizli’de SOL Buluşma, 19 Eylül Pazar günü gerçekleşti. 100 civarında katılımın olduğu buluşma, kahvaltı ile başladı. Kahvaltının ardından SOL Parti Başkanlar Kurulu üyeleri Gizem Gül Kürekçi ve Önder İşleyen’in sunumlarıyla, SOL Parti’nin kuruluş süreci değerlendirildi. Yapılan konuşmalarda, SOL Parti’nin pandemi kısıtlılıklarında süren kuruluş sürecinin şimdi SOL Buluşmalarla sürdürüldüğüne değinildi. SOL Parti başta gençler ve kadınlar olmak üzere yeni üye katılımlarıyla büyüdüğünün altının çizildiği konuşmalarda, bu kuruluş sürecinin ilçelerden mahallelere her birimde sürdürülmesine vurgu yapıldı. 

Amasra ve Safranbolu’da
Buluşmalar Gerçekleştirildi


Batı Karadeniz SOL Buluşmaları kapsamında Safranbolu ve Amasra’da buluşmalar gerçekleştirildi. Amasra’da 60, Safranbolu’da 50 civarında katılımın olduğu buluşmalarda, SOL Parti’nin kuruluş süreci tartışıldı. Yeni üye katılımlarının gerçekleştiği buluşmalarda, SOL Parti Başkanlar Kurulu üyesi Gizem Gül Kürekçi, MYK üyeleri Mehmet Soğancı ve Göksü cengiz ile PM üyesi İsmail Hakkı Tombul konuşmalar gerçekleştirdiler. 

SOL Parti Avcılar İlçe Örgütü Açıldı

SOL Parti Avcılar ilçe örgütü, İstanbul İl Başkanı Leyla Koç Üzümcü ve PM üyesi Alper Taş’ın katılımıyla gerçekleşti.

Yanıtla