SOL Parti Hatay’da Yürüdü: Hatay’ı Terk Etmiyoruz, Yeniden Kuracağız

SOL Parti Hatay’da Yürüdü: Hatay’ı Terk Etmiyoruz, Yeniden Kuracağız

Depremin ilk gününden beri Antakya ve İskenderun’da kurduğu dayanışma merkezleri ile bölgede faaliyet yürüten SOL Parti, bugün Hatay’da bir yürüyüş düzenledi. Yüzlerce Hataylının katılımı ile “Hatay’ı yeniden kuralım!” sloganıyla gerçekleşen yürüyüşten önceki gün de Erdal Güney Dayanışma Gönüllüleri merkezinde bir konser verdi.

SÖZ YETKİ KARAR HATAY HALKINA

Saat 15.00’da Defne Sosyete pazarında toplanan Hataylılar, “Buradayız Dayanışmayla Kuracağız” ve “Söz yetki karar Hatay halkına” yazılı pankartlarla yürüyüşe geçti. Antakya içerisinde gerçekleşen yürüyüşte, Asi nehrine defne ve karanfil yaprakları bırakıldı. “Sorumluluğunu bil kayıplarımı bul”, “Üreticilerin borçları silinsin” “Eğitim enkaz altında kalamaz” yazılı dövizlerle eyleme katılan halk, depremin üzerinden geçen süreye rağmen karşılanmayan ihtiyaçlara tepki gösterdi, taleplerini belirtti.

Ardından Sevgi parkı önüne gelinerek basın açıklaması yapıldı. Hatay il başkanı Enver Aktaş, SOL Parti Hatay milletvekili adayı Serbay Mansuroğlu ile SOL Parti Başkanlar kurulu üyeleri Önder İşleyen ve Feray Aytekin Aydoğan konuşmalar gerçekleştirdi.

“HATAY’I TERK ETMEYECEĞİZ!”

Yürüyüşün bitiminde söz alan SOL Parti Hatay İl Başkanı Enver Aktaş şunları söyledi:

“Hatay halkını yalnız bırakmayan direncimizi güçlü kılan Türkiye’nin her yerinden gelerek Hataylıların dertleri ile dertlenen SOL Parti ve Dayanışma Gönüllülerine Hatay SOL Parti İl Örgütü adına teşekkür ediyorum. Tek adam rejimi, tek adam kararnameleri ile haklarımız gasp edilmeye çalışılmakta.  Riskli bölgeler adı altında toprak ve yerleşim yerlerimize el konulmaya çalışılmakta.  İşte bunun karşısında durmak ve haklarımızı bir avuç haramiye kaptırmamak için bir aradayız.

Hataylılar Hatay’ı terk etmeyecek, terk ettirilemeyecekler.  Hatay, Hataylılarındır.  Haklarımızdan asla vazgeçmeyeceğiz.  Direne direne kazanacağız.  Her tarafı medeniyet kokan bu güzelim memleketimizi yeniden kuracağız. Birbirimize sıkı sıkı sarılıp bu düzene karşı örgütlenelim.  Haklarımıza sahip çıkalım.”

DİRENİŞİ VE DAYANIŞMAYI ÖRÜYORUZ

Aktaş’ın ardından ise kendisi de Antakya’lı bir üretici olan SOL Parti Hatay Milletvekili Adayı Serbay Mansuroğlu kürsüye çıktı.  Mansuroğlu konuşmasında “Bu topraklarda her zaman direniş ve dayanışma olmuştur. 2013’te Gezi Direnişinde Armutlu’da direnen bizdik. Bugün de 75 gündür bu topraklarda direnişi ve dayanışmayı örmeye çalışıyoruz. Hep birlikte yıkıntıların içinden çıkıp buraya geldik. Bizim kaybettiklerimize ve şehrimize büyük bir borcumuz var. Antakya’yı tekrar ayağa kaldıracağız. Omuz omuza yürümeye devam edeceğiz” dedi.

“KATİL DEPREM DEĞİL FELAKET İKTİDARI”

Mansuroğlu’nun konuşmasının ardından günlerdir kentte bulunan SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi Feray Aytekin Aydoğan da bir konuşma gerçekleştirdi.  Aydoğan şunları söyledi:

Katil deprem değil. Katil bu felaket iktidarıdır. Bir saltanat yarattılar. Bu saltanatı, sarayları ‘güçlü devlet’ ilan ettiler.  O güçlü devlet canlarımıza Antakya’da Defne’de, Samandağ’da, İskenderun’da, depremin yaşandığı her yerde mezar oldu, susuzluk oldu,  asbest ile solunum hastalıkları,  gelecek yıllar için kanser oldu.  Yani o ilan ettikleri güçlü devlet yoktu, hala yok.

Bugüne kadar bu felaket iktidarını lanetleyen emekçiler, gençler, kadınlar, devrimciler, ilericiler biz oradaydık.

Bugün tam 75 gün oldu. Seçim tartışmaları arasında Hatay’ın sesinin, nefesinin, sorunlarının unutulmaması, unutturulmaması için sözümüz var.

YERİNDEN DÖNÜŞÜM SAĞLANMALI BORÇLAR SİLİNMELİ

Ruhunu isyanını Asi Nehrinden alan bu kadim topraklara bir kez daha verdiğimiz bir söz var.  Barınma hakkımız en temel insan hakkımız, yurttaşlık hakkımız. Anılarımızdan, çocukluğumuzdan, tarihimizden sürgün edilmeyi reddediyoruz. Yerinde dönüşüm esas alınmalı, tüm kararlar Hatay halkı ile birlikte alınmalı. Yıllarca bin bir emekle sahip olduğumuz evlere belki de ömrümüzün bile yetmeyeceği 20 yıllık borçlanmayı kabul etmiyoruz.

Tarım alanları, meralar, ormanlıklar, sulak alanlar, zeytinlikler yapılaşmaya açılmamalı. Üreticilere sözde değil gerçek destek yapılmalı. Borçlar silinmeli, düzenli olarak tüm üreticilere yem gübre fide desteği sağlanmalı şirketler değil üreticiler desteklenmeli.

Enkazlardan asbest ayrıştırılmalı, yerleşim alanlarından çadır kentlerden tarımsal alanlardan meralardan coğrafi tarihi kültürel mirasımıza ait alanlardan uzak yerlere kalıcı depolamalar yapılmalı.

Esnafın borçları silinmeli. Dükkanlar için yerinde dönüşüm sağlanmalı.

Eğitim çocuklarımızın geleceği için tek umut. Öğretmen atamaları Eylül’de değil hemen şimdi yapılmalı. LGS’de sınavsız geçiş, YKS’de ek kontenjan sağlanmalı.

Bu kenti kadınlar kuracak, bu kenti gençler kuracak, bu kenti Hataylılar kuracak.”

ASİ’YE DÜŞEN KARANFİLE SÖZÜMÜZ VAR

Aydoğan’ın ardından ise SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyen bir konuşma gerçekleştirdi. İşleyen şunları söyledi: “Ülkenin dört bir yanından gelip buraya can olan kardeşlerimiz var burada, bir avuç haraminin karşısında kalbiyle dikilen insanlar var burada. O yüzden Hatay yeniden ayağa kalkacak, memleket yeniden ayağa kalkacak. Çünkü bu ülkenin yurtseverleri var, bu ülkenin devrimcileri var. Onlar rantın pesindeyken, onların tarikatları çocukları kaçırırken, onların diyanetleri biz enkaz altında cenazelerimizi beklerken sela okuturken biz buradaydık, hep beraberdik. İşte bizler yeniden kuracağız. Sözümüz var Asi’ye düşen karanfile, topraklara düşen gözyaşlarımıza, kaybettiklerimize. Onurumuzdur, bundan sonra bu memleketi ayağa kaldırana kadar mücadele edeceğiz. Hesaplaşacağız, hep birlikte bu haramileri 14 Mayıs’ta sandığa gömeceğiz ama orada bitmeyecek. Bu memlekete yaptıkları tüm kötülüklerin hesaplarını bir bir verecekler. Bu ülkenin insanlarının canları pahasına kasa dolduranlar sanmasınlar ki rahat edecekler. İşte devrimcilerin sözü, SOL Parti’nin sözü, hesap verecekler, hesap soracağız.”