SOL Parti: Sınırı belirsiz ittifakın parçası değiliz

SOL Parti: Sınırı belirsiz ittifakın parçası değiliz

SOL Parti, bir gün önce bir internet sitesinde paylaşılan HDP’den Demokrasi İttifakı çağrısı haberlerine ilişkin açıklamada bulundu. HDP’nin diğer sosyalist partileri, muğlak ifadelerle bir seçim ittifakına çağırdığı haberde, içerisinde SOL Parti, Türkiye Komünist Partisi, Halkevleri gibi birçok sosyalist harekete yönelik bir demokrasi ittfakından bahsedildi.

ÖNCELİK MÜCADELE

SOL Parti bir açıklama yayınlayarak, “içeriği ve sınırları belli olmayan bir ittifakın parçası olmayacaklarını” ifade ederken, sürece yönelik olarak da seçim hesabı değil örgütlenme tespitinde bulundu. Parti kapatma davaları, OHAL, %40 gibi seçeneklerin masada olduğunu ve seçime giden yolun kendisinin mücadele gerektiğine işaret eden SOL Parti; “Bu aşamada hangi koşullarda yapılacağı belli olmayan seçime ilişkin bir ittifak tartışmasına girilmesini doğru bulmamaktadır.” dedi.
Açıklamanın tamamı şu şekilde:

Önümüzdeki seçim basit bir iktidar belirleme değil, mevcut rejim için referandum niteliğinde gerçekleşecektir. Bu referandumun tayin edici noktası da hiç kuşku yok ki Cumhurbaşkanlığı seçimidir. SOL Parti, bu kötülük iktidarına son verme sorumluluğu ile mücadelesini sürdürecektir. Bu anlamıyla bu rejim karşısında oluşan en geniş ittifakın parçasıdır.

Öte yandan iktidarın ülkeyi olağanüstü koşullarda seçime sokma isteği de açıktır. İktidar yüzde 40’la seçimi alma, barajı düşürme gibi hamleler düşünüyor. HDP’nin kapatılma davası AYM’nın önündeyken CHP için de aynı sürecin işletilmesi için taşlar döşeniyor.

Durum böyleyken tartışmaya seçim ittifaklarından ve milletvekili sayılarından başlamayı doğru bulmuyoruz. Bize göre bu etapta yapılması gereken şey, içinde ciddi riskler barındırdığı açık olan seçimin koşullarını da belirleyecek toplumsal bir mücadelenin örgütlenmesidir.

Partimiz bu aşamada hangi koşularda yapılacağı belli olmayan seçime ilişkin bir ittifak tartışmasına girilmesini doğru bulmamaktadır. Bu bağlamda HDP’nin çağrısıyla gerçekleşecek sınırları ve içeriği belli olmayan Demokrasi İttifakı adı altında yapılacak çalışmanın parçası olmadığımızı kamuoyu ile paylaşırız.

Partimiz bu anlayışla tüm muhalefet güçleriyle dayanışma içinde mücadelesini sürdürecektir.