SOL Parti’den Fransız Hükümetinin Kapattığı Kolektif’e Dayanışma Mesajı

SOL Parti’den Fransız Hükümetinin Kapattığı Kolektif’e Dayanışma Mesajı

Siyonist İsrail rejiminin Filistin halkına yönelik on yıllardır izlediği işgal, etnik temizlik ve tehcir politikalarına karşı Filistinlilerin haklı mücadelesinin yanında olan, 3 senedir Fransa’da faaliyet gösteren Filistin Kazanacak Kolektifi (Collectif Palestine Vaincra) Macron’un talimatıyla kapatıldı. Kolektif uzun süredir de İsrail tarafından fonlanan Siyonist organizasyonların hedefi haline gelmişti.

9 Mart’ta konuya ilişkin duyuru yapan Fransa İçişleri Bakanı Gérald Darmanin; Kolektif’in ve yine Fransa’da faaliyet gösteren Filistin Eylem Komitesi’nin (Comité Action Palestine) kapatılması kararıyla ilgili bu örgütlerin “nefret, şiddet ve ayrımcılık çağrısı” yaptıkları gerekçesini öne sürdü.

SOL Parti de Kolektif’e gönderdiği dayanışma mesajında Filistin direnişini ve destekçilerini hedef alan bu kararı kınadı. İsrail’in Ortadoğu’da emperyalizmin bir ileri karakolu olduğunu belirten SOL Parti, hem Emperyalizme ve Siyonizm’e karşı uzun yıllardır süren Filistin direnişinin hem de bu mücadelenin destekçilerinin daima yanlarında olacağını ifade etti. Mesajın tamamı şu şekilde:

“Filistin Kazanacak Kolektifi’nden Değerli Yoldaşlarımız,

Nehir’den Deniz’e tüm Filistin’i özgürleştirmeyi amaçlayan Filistin direnişinin yanında mücadele etmektesiniz. Emperyalizme ve Siyonizm’e karşı bu kavganızı da dünyanın her yerinden milyonlarca işçiyle, gençle ve emekçi halklarla beraber sürdürüyorsunuz. Ama şimdi, Fransız devletinin kolektifinizi tasfiye ettiğini öğrenmiş bulunuyoruz. Bu yaptıkları utanç verici! Siyonist oluşum lehine Filistin direnişini ve destekçilerini hedef almaları utanç verici. İsrail, Ortadoğu’nun kalbine saplanmış bir hançer, sizin de doğru şekilde karakterize ettiğiniz gibi emperyalizmin bir ileri karakoludur.

Tarih boyunca sömürücüler, uyguladıkları baskılarla direnişleri kırabileceklerini düşündüler. Ancak bunun geçerli olmadığını biliyoruz. Bunun yerine, baskı derinleştikçe insanlar mücadeleyi sürdürmek için yeni ve daha sağlam araçlar oluşturdular. Sizin durumunuzda da böyle olacağına inanıyoruz. Filistin halkının sesini her zamankinden daha güçlü taşıyacaksınız. Bizler de Sol Parti olarak, Türkiye’den size ve Filistin direnişine bu uğurda en içten dayanışmamızı sunmaya devam edeceğiz.

Yaşasın işçi sınıfının ve dünyanın mazlum halklarının uluslararası dayanışması!

Yaşasın Filistin direnişi!

Kahrolsun Siyonizm ve Emperyalizm!

Nehir’den Deniz’e özgür Filistin!”