SOL Parti’den İnce’ye Çekilme Çağrısı: Bırakın İnceldiği Yerden Kopsun

SOL Parti’den İnce’ye Çekilme Çağrısı: Bırakın İnceldiği Yerden Kopsun

SOL Parti, seçimlerin ikinci tura kalmaması için Muharrem İnce’ye adaylıktan çekilme çağrısı yaptı, “bırakın inceldiği yerden kopsun” dedi.

SOL Parti’nin bugün yaptığı açıklamada, seçimlerin ikinci tura kalma ihtimalinin yaratacağı riskler sıralandı, iki tur arasındaki 15 gün için “kaos iklimi yaratılabilir” uyarısı yaparak, Muharrem İnce’ye sorumluluk çağrısı yapıldı.

‘İnanın Bu Kötülük İktidarı Gidiyor, Bırakın İnceldiği Yerden Kopsun’ başlığı ile yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde:

İNANIN BU KÖTÜLÜK İKTİDARI GİDİYOR

Bırakın inceldiği yerden kopsun!

Cumhuriyet tarihinin en kritik seçimine sayılı günler kaldı. Kaybetme korkusu büyüdükçe mevcut iktidar ötekileştirici ve tehditkâr bir dili devreye sokuyor. Dine ve milliyetçiliğe dayandıkça yalana iftiraya başvurmaktan çekinmiyor.

20 yılı aşkın süren iktidarları boyunca Cumhuriyet’in bütün ilerici kazanımlarını rafa kaldırdılar. Zengini daha zengin yaparlarken yoksulları daha da yoksullaştırdılar. Toplumsal barışı yok ettiler. Laikliği düşman görmenin yanısıra kadın düşmanı politikaların destekçisi oldular. Kamu kaynaklarını yağmaladılar. Türkiye’yi Ortadoğu bataklığına sürüklediler.

Yarattıkları ülke krizlerin pençesinde kıvranan insanların geleceğe kaygıyla baktıkları şiddetin baskıların kol gezdiği özgürlüklerin rafa kaldırıldığı bir ülkedir.

Bu seçim bu kötülüklerden kurtulmak için bir fırsat sunuyor. Eğer muhalefetin ortak iradesi bir aday etrafında toplanırsa başarmamak için bir neden yoktur. Dolayısıyla mevcut iktidarı değiştirmek için Cumhurbaşkanlığı seçiminde Kemal Kılıçdaroğlu’na; onun muhalif programını yetersiz buluyorsanız Parlamento seçimlerinde SOL Parti’ye oy vermeye çağırıyoruz.

Mevcut iktidarın kaybetme korkusuyla kaos çağrısı yaptığı bir durumda seçimin ilk turda kazanılması son derece önemlidir. İkinci turda yaratılacak kaos ikliminin sorumlusu olmak tarihi bir yanılgıdır.

Sayın İnce size açık çağrımızdır. İktidarın kötülüklerinin parçası olmayın. Seçimin ikinci tura kalmasının ardından yaşanılacak 15 günlük kaosun ve kabusun parçası olmayın.

Sevgili halkımız,

İnanın bu kötülükler iktidarı gidiyor; bırakın inceldiği yerden kopsun!

Sandıkta birleşelim, ilk turda bitirelim.

SOL Parti