Sosyalist Sol Rejimi Sonlandıracak Tarihi Rolünü Oynayacak

Sosyalist Sol Rejimi Sonlandıracak Tarihi Rolünü Oynayacak

Cumhuriyet gazetesi sosyalist sol parti temsilcileriyle seçimler üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi. TKP, TKH, EMEP’in de yer aldığı söyleşide SOL Parti adına Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyen’in açıklamaları yer aldı. Cumhuriyet gazetesinde özetlenen söyleşiyi yayınlıyoruz, haberin tamamını linke tıklayarak Cumhuriyet gazetesinin sayfasından okuyabilirsiniz.

SOL Parti seçimlere nasıl hazırlanıyor?

SOL Parti seçimlerde AKP-MHP blokuna son vermek üzere tüm muhalefet güçleriyle en geniş hayır ittifakının bir parçası olacak. Bu ittifakın bir ayağı da seçim güvenliği ittifakı olmak zorundadır. Seçimlere hazırlık şimdi “atı (ç)alıp Üsküdar’ı geçme” planları yapan iktidarın baskı ve hilelerine karşı da duracak seçim güvenliği üzerine de tüm muhalefet güçleriyle ortak çalışacağız.

Rejimi yenilgiye uğratmayı ön plana alan bir siyaset etrafında, sosyalist solda akıl, duygu ve güç birliğini oluşturacak bir ortak zeminin yaratılması da bu mücadelenin en önemli halkalarından birisi olacak. 

Kazanmanın yolunun açılması, bir anlamda seçimde iktidar ve muhalefet arasındaki dengenin muhalefet lehine bozulması bakımından sosyalist sol bir kilit rolü üstlenecek. Çünkü, mevcut sistem muhalefeti toplumsal taleplerin taşıyıcılığını üstlenmekten son derece uzak bir konumda. Özelleştirmelerin yarattığı işsizlik, derin eşitsizlik ve yoksulluk, fiili şeriat rejiminin yarattığı baskılar ve gençliğin içinde boğulduğu geleceksizlik sarmalını kıracak bir programa sahip değil sistem muhalefeti. Bu da ülkenin çok büyük ilerici, demokratik, devrimci güç ve potansiyellerini pasif ve kısmen de gelecekten umutsuz hale getiriyor. Sosyalist sol bu kesimlerin taleplerinin taşıyıcılığını üstlenerek, tüm bu dinamikleri bu sürecin aktif bir öznesi haline getirebilecek tek güçtür. 

Bunu başararak hem bu rejimden kurtulmanın hem de AKP sonrasına halktan yana bir dönüşümün sosyalist sol tarihi ve kritik rolünü oynayacak. SOL Parti, bu sorumlulukla üzerine düşen her şeyi kesin ve net bir kararlılıkla yerine getirecek. 

Seçimin ikinci tura kalması durumunda SOL Parti ne yapacak?

Seçimin ikinci tura kalması kuşkusuz ki ihtimaldir, ancak tüm muhalefet bugünden seçimin ilk turda bitirilmesini, ilk turda kazanmayı temel alan bir siyaset izlemelidir. Karşımızda her tür kötülüğü yapmaya hazır olan bir iktidar olduğu unutulmamalıdır. Bu anlamda 7 Haziran-1 Kasım seçimleri arasında yaşanan karanlık dönem AKP’nin siciline ilişkin yeterince veri ortaya koyuyor. SOL Parti, bu mücadelenin her aşamasında rejime son vermeyi esas alan bir politikayı ikirciksiz uygulayacaktır.