Anti-Emperyalizm Ancak Devrimcilerin Verebileceği Mücadeledir – Bülent Forta

Anasayfa Uncategorized Anti-Emperyalizm Ancak Devrimcilerin Verebileceği Mücadeledir – Bülent Forta
Anti-Emperyalizm Ancak Devrimcilerin Verebileceği Mücadeledir – Bülent Forta

Bağımsızlık Konferansı’nda konuşan Bülent Forta, 78 döneminde bağımsızlık mücadelesinin önemine şöyle değindi; “Anti emperyalist mücadeleyle anti emperyalist mücadele gençlikte iç içeydi. 68 gençliği için 6. Filo neyse, bizim için de Kissinger protestoları oydu.

Türkiye’de 74’ten 80’e kadar giden mücadelenin ‘bizim çocuklar yaptı’ sözleriyle bitirilmesini düşündüğümüzde anti emperyalizm meselesinin o dönemin mücadelesi ve olaylarının en temel çelişkilerinden biri olduğunu söylemek mümkün.

Anti emperyalist olmadan devrimci olabilmek mümkün değildir. Emperyalizmin yerine küreselleşme diye belirsiz bir kelimenin ikame edilmesinin sola etkisini de hatırlamak gerekir.

Menderes’ten, Demirel’den bugün AKP’ye kadar gelen ulusal politikaların kimi zaman küresel politikalarla çelişmesinden kalkıp, bir anti emperyalizm hikayesi çıkarmak komiktir.

Mahir Çayan’ın tespit ettiği, emperyalizmin içsel bir olgu olması, bugün anti emperyalist mücadelenin iktidarla mücadeleyle birleşik olduğu anlamına gelir. Ulusal, milliyetçi bir temelde anti emperyalizm olamaz. Bu ancak Doğu Perinçek’e sürükler. Bu yüzden de anti emperyalizm ancak devrimcilerin verebileceği bir mücadeledir.”

Yanıtla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.