Aykut Kence Evrim Konferansı Başlıyor

Anasayfa Haber Aykut Kence Evrim Konferansı Başlıyor
Aykut Kence Evrim Konferansı Başlıyor

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde, öğrencilerin her yıl kendi çabalarıyla düzenledikleri, dünyada evrime dair güncel ve teorik tartışmaların konu edildiği Aykut Kence Evrim Konferansı, bu yıl 15. kez düzenleniyor. 19 yıldır içerisinde bulunduğumuz gerici kuşatmanın ortasında, bilime ve akademiye yönelik tüm saldırılara karşı, üniversite öğrencilerinin herkese evrimi öğretebilme, tartıştırabilme çabalarının da bir sonucu olan konferans; bu yıl pandemi koşullarından ötürü, online olarak gerçekleşecek. 6 Şubat’ta başlayacak olan, Solsiyaset.org’un da günlük aktarım yapacağı konferansın çağrı metni ise şu şekilde:

Aykut Kence Evrim Konferansı
ODTÜ Biyoloji ve Genetik Topluluğu

Aykut Kence Evrim Konferansı, ülkemizin ünlü evrimsel biyologlarından olan ve evrim karşıtlığına karşı yıllarca mücadele veren ODTÜ Biyolojik Bilimler’de öğretim üyesi Prof. Dr. Aykut Kence’nin emekleriyle düzenlenmeye başlayan ve vefatının ardından kendisini onurlandırmak adına “Aykut Kence Evrim Konferansı” adıyla bugünlerde 15. yılına ulaşan bir konferans. 

COVID-19 pandemisinin hayatımıza girmesiyle birlikte virüsler hakkındaki bilgiler sohbetler içerisinde daha fazla yer almaya başladı, halk arasında popülerliğini arttırdı. Halbuki bu durum, halk arasındaki bilimsel bilgi ve evrim mekanizmaları alanındaki bilgi yetersizliği ve yanlış yayılan bilgiler doğrultusunda birçok kargaşa ve kaygı ortamının oluşmasına zemin hazırladı. Aykut Kence Evrim Konferansı tam da bu noktada bilim insanları ve halk arasında evrimsel biyoloji bilgisini doğru bir şekilde aktarma görevini üstleniyor. Konferansta farklı ülkelerden alanında uzman konuşmacıların katılımıyla evrimi, evrim teorisi kavramlarını ve bu kavramlar arasındaki ilişkiyi halka anlatmayı ve evrim hakkında doğru bilinen yanlışları düzeltmeyi amaçlamaktayız. 

Normal koşullarda ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen Aykut Kence Evrim Konferansı bu sene pandemi nedeniyle online olarak gerçekleştirilecektir. Konferansımız 6 Şubat 2021 tarihinde Aykut Kence Evrim Konferansı YouTube kanalı üzerinden yayınlanacaktır.

Kültürel evrim, paleontoloji, adaptasyon genetiği, sentetik biyoloji, viroloji, temel evrim mekanizmaları ve daha birçok konu ile ilgili bilgilendirici bir sunumlar içermektedir. Genel oturum genel dinleyici kitlesine hitap etmekte olup yabancı sunumlar çeviri seçeneği ile gerçekleştirilecektir. Genel oturum sunumları kanalımız üzerinden ücretsiz olarak yayınlanacak olup kayıt yapılmasına gerek yoktur. 

Akademik oturum konuşmacılarımız son dönemde çalıştıkları konular ve projeler üstünde duracaktır. Tamamen İngilizce sunumlardan oluşan Akademik oturum sunumları kanalımız üzerinden liste dışı olarak paylaşılacak olup katılımcıların sunumları izleyebilmek için kaydolması gerekmektedir. Kayıt ücreti 30 TL olarak belirlenmiştir. Akademik oturum için kayıtların kontenjanla sınırlıdır.

Akademik oturum için kayıt formu: https://form.jotform.com/203184875312960

Konferansımızın geleneği haline gelen Primat Evrimi ve Jeolojik Devirler sunumları Aykut Kence Evrim Konferansı Youtube kanalı üzerinden bu sene de yapılacaktır.

Bu sene online olacak konferans için adınıza katılımcı belgesi düzenlenmeyecektir.

Aykut Kence Evrim Konferansı ile ilgili detaylı bilgilere:

https://www.instagram.com/odtuakek
https://www.facebook.com/odtuakek

adreslerinden ulaşabilirsiniz.

Alanında uzman, birbirinden değerli akademisyen ve araştırmacıların katılımıyla düzenlediğimiz konferansımıza herkesi bekliyoruz!

Youtube kanalımızın linki: https://www.youtube.com/channel/UCbRCgMvn4_wSon3i-9Tl2Mg

(Videolardan haberdar olmak için kanalımıza abone olup bildirim zilini açmayı unutmayın!)

Yanıtla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.