BOLİVYA GÜNCEL: Morales Sürgünden Geri Döndü

Anasayfa Analiz BOLİVYA GÜNCEL: Morales Sürgünden Geri Döndü
BOLİVYA GÜNCEL: Morales Sürgünden Geri Döndü

Evo Morales, bir yıl önce iktidarını hedef alan Amerikan menşeili darbenin ardından ülkesini terk edip Meksika’ya iltica etmek zorunda kalmıştı. Geçtiğimiz bir yılda, halkın erken seçim mücadelesi darbe hükümetinden üstün geldi, Morales’in de yıllarca ekonomi bakanlığını yapmış olan Luis Acre başkan seçildi. Seçimden henüz iki hafta sonra ise Morales için yargılamalar kalktı ve Bolivya’nın antiemperyalist, halkçı lideri Evo Morales halkın mücadelesi sayesinde tekrar ülkesine kavuştu. Morales’in gelişi tüm halkı sokağa indirdi, 800 araçlık konvoy yapıldı.
MAS iktidarı nasıl geri almıştı

Dün (18 Ekim) yapılan Başkanlık seçimlerinde Bolivya’da sol parti MAS’ın (Sosyalizme Doğru Hareketi) adayı Luis Acre oyların yüzde 52’sini alarak ilk turdan kazandı. Acre, eski başkan Morales’in 14 yıl boyunca ekonomi bakanlığını yapmış, ülkedeki halkçı reformlar konusunda söz sahibi bir partiliydi. Bu seçim sonuçlarıyla halk bugün geçtiğimiz yıl kaybettikleri temsillerini darbecilerden geri almış gözüküyor olsa da henüz daha karşı taraftan seçimi tanımayacak bir hamle gelip gelmeyeceği belli değil. Fakat tüm bu belirsizliğe karşın Bolivya halkı bu kez olası bir karşı devrimci müdahaleye karşı hazırlıklı.

Ne olmuştu?

Geçtiğimiz yıl yapılan seçimlerde MAS’ın adayı, 14 yıldır başkanlık yapan Evo Morales seçimleri oyların yüzde 45’ini alarak kazanmış, fakat hem bir süredir tabandan gelen eleştirileri görmezden gelmesi hem de ilk kez yüzde ellinin altına düşmesini fırsat bilen Amerikancı muhalefet, seçimlerde hile yapıldığı iddiasıyla Morales’e istifa kampanyası başlatmıştı. Morales’in halkçı politikalarının yanında dünyadaki Lityumun yarısından fazlasının Bolivya’da olması, başta Elon Musk olmak üzere birçok dev kapitalist şirketin bu lityuma ucuz yolla ulaşma isteği de darbenin arka planındaki bir diğer önemli sebepti. Morales, bu Lityumun işlenmesinden özel şirketlerin değil kamunun sorumlu olmasını istiyordu. Sağcı paramiliter birlikleri silahlandıran, hem polis hem sağcılar eliyle, özellikle MAS destekçilerinin yaşadıkları mahallelere saldırmışi seçim sandıklarını yakmış, Bolivyalı devrimcileri katletmişlerdi. Morales önderliğindeki MAS, o dönemde ciddi bir direniş çağrısı yapmamış, uzun süre sokakların dinmesini beklemiş, durum daha da kötüye gidince de kendisi istifa ederek Meksika’ya iltica etmek zorunda kalmıştı. İstifanın ardından sağcı ikinci senato lideri Jeanine Anez, elinde İncil’le meclise girip kendi kendisini Başkan ilan etmişti.

Bolivya Halkı Direniyor

Bolivya’da yıllardır halkçı politikalarıyla yoksullukla ve sömürgecilikle mücadele eden Morales’in istifa edip Meksika’ya geçmesinin ardından MAS, erken seçim çağrısı yaptı. Ülke çapında da seçim dönemindeki sakinliğin yerini direnişler aldı. Meclisin seçim ertelemelerine karşın yarım milyon insanla rekor düzeyde yapılan mitingler, fabrika işgalleri, polis ve paramiliter güçleri teker teker sokaklarından, mahallelerinden kovan halk, dün yapılan seçimin sözünü sokakları bırakmadan bir yıla yakındır sürdürdükleri mücadeleyle aldılar. Bu açıdan, seçim sonuçları Bolivyalılar açısından sürpriz değil, fakat asıl netice de değil. Ülkede geçtiğimiz sene darbeyi organize eden Amerikancı güçlerden henüz bir hamle olmadı. Fakat bugün başka bir sabotaj ihtimaline karşı Bolivya halkı hazır. Darbecilerin, Musk’ın, elinde İncil ile meclise el koymuş faşistlerin karşısında, bir yıl önceki uzun süreli iktidarın getirdiği tabandan kopmaya başlayan, bürokratikleşen bir MAS önderliği değil, doğrudan yerli halkın sokaklarından adım adım gelerek darbecileri seçime zorlamış bir halk örgütlülüğü var.

Yanıtla