“Çocuklarımızı Tüccara, Yobaza Teslim Etmeyeceğiz”

“Çocuklarımızı Tüccara, Yobaza Teslim Etmeyeceğiz”

Okulların açılması öncesinde SOL Parti,  pek çok ilde eğitimin sorunlarına dikkat çekmek üzere sokağa çıkıyor. Ekonomik krizin yoksul halk çocuklarının nitelikli eğitime erişimini engellediği, tarikat ve cemaatlerin okulları kuşattığı ortamda SOL Parti, eşit, parasız ve laik eğitim talebini yükseltiyor. 

SOL Parti eylemlerini değerlendiren MYK Üyesi Göksu Cengiz, şunları söyledi: 

“Okullar açılırken çocuklarımız için, geleceğimiz için mücadeleye çağırıyoruz. AKP iktidarının dinci gerici toplum ve piyasacı düzen inşası için attığı her adımın daha da parçaladığı eğitim bugün basit değişikliklerle içinden çıkılamaz bir harabeye dönmüş durumda. 

Zorunlu ve zorunlu seçmeli din derslerinden bilimsel bilginin saf dışı bırakıldığı müfredat düzenlemelerine, gerici vakıflarla yapılan protokollerden halk çocuklarının mahkum edildiği tarikat yurtlarına kadar eğitim, toplumun geleceği, çocuklarımızın hayatı ve zihni tamamen dinci gericiliğe teslim edilmiş durumda. Eşit, parasız ve laik eğitim her öğrenciye sağlanması gereken bir haktır. Hiçbir yurttaş özel sektöre, milli eğitim bakanı dahil olmak üzere eğimden rant sağlayan, kırtasiye masraflarından ulaşıma her kalemi karşılanamaz hale getiren tüccarlara teslim edilemez. 

SOL Parti olarak tüm yurttaşların eşit, parasız ve laik eğitim hakkı için 10 Eylül’de sokaklarda olacağız.”