Kadın Dayanışma Atölyesi’nin El Emeği Kermesi Açıldı

Kadın Dayanışma Atölyesi’nin El Emeği Kermesi Açıldı

Ankara Keçiören-İncirli’de faaliyet gösteren Kadın Dayanışma Atölyesi’nin 5 Haziran’a kadar sürecek olan el emeği kermesi bugün açıldı. 19 Mayıs Muhtarlığının da katkısıyla düzenlenen ve Pir Sultan Abdal Derneği Keçiören Şubesi’nde açılan kermeste Atölye’deki ve mahalledeki kadınların kendi emekleriyle yaptıkları ürünlere yer veriliyor. Aynı zamanda kadınlar kermes sürecince yine kendi yazdıkları “Uydurukçu Kadınlar” oyununu sergileyecek, şiir dinletileri yapacaklar.

Kadın Dayanışma Atölyesi; “Görünmeyen Emek Sesini Yükselt” sloganıyla mahalledeki kadın dayanışmasını büyütmekle birlikte ataerkil sisteme, yoksulluğa, hayat pahalılığına, eşitsizliğe, cinsiyetçiliğe karşı mücadele ediyor. Bu hedefin bir parçası olarak açılan kermeste açılış konuşmasını yapan Vildan Kılınçoğlu şunları ifade etti: “Dayanışmanın ve mahallemizin güzel insanları ve bizi yalnız bırakmayan dostlarımız; Kadın Dayanışma Atölyemizin düzenlediği kadınların kendi el emekleri, göz nurları olan ürünlerin sergilendiği kermesimize hoş geldiniz. Biliyorum dayanışmayı hepiniz yüreğinizde her gün daha fazla hissediyorsunuz. Pandemi döneminde, ondan öncesinde ve bugün yaşadığımız yokluğun, yoksulluğun içinde birlikte dayanışmayı büyüterek bugüne kadar geldik. Bundan sonra da dayanışmayı, birlikte her şeye karşı mücadeleyi daha da büyüteceğimize inancım sonsuzdur.

Günler kötü ve ağır. Özellikle yaşadığımız ekonomik sıkıntılara, yoksulluklara, yoksunluklara, açlıklara, kadınların yaşadıkları haksızlıklara, şiddete, tüm dünyada üzerimize ağır gelen yüklere ancak dayanışmayla karşı durabilir, bunlarla ancak bu şekilde baş edebiliriz. Bunların hepsi çok fazla geliyor, biliyoruz. Bu yüzden yaşamımızda ve mücadelemizde bunların hepsine karşı duruyor, dayanışmayı büyütüyoruz.”

Açılış konuşmasının ardından söz alanlar da benzer konulara değinerek; memleketin durumunun can yakıcı bir hale geldiğinin, iktidara ve baskı ortamına karşı mücadele edilmesinin gerekliliğinin, dayanışma örneklerinin çok daha fazla yere yayılmasının öneminin altını çizdiler. Aynı zamanda iktidarın İstanbul Sözleşmesi kararına karşı açılan ve SOL Parti’nin de davacı olduğu iptal davasının, 7 Haziran saat 09.00’da Danıştay’da görülecek olan duruşmasına katılım çağrısı yaptılar.

SOL Parti’nin de aralarında olduğu birçok partinin, muhtarlığın ve derneğin temsilcilerinin katılımıyla açılışı gerçekleşen kermes, Pazar gününe kadar sürecek.