Motorsikletli Kurye Emekçileri: Canımızı Hızlı Teslim Ediyoruz

Anasayfa Haber Motorsikletli Kurye Emekçileri: Canımızı Hızlı Teslim Ediyoruz
Motorsikletli Kurye Emekçileri: Canımızı Hızlı Teslim Ediyoruz

İstanbul’da İşçi Dayanışma Derneği, motorsikletli kurye emekçileriyle birlikte ortak bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, hız baskısı yüzünden işlerini can güvenliklerini riske atarak yapmak zorunda kaldıklarını ve herhangi bir statü ve güvencelerinin olmadığını belirten işçilerle birlikte, güvence, sendikal hak ve statü mücadelesinde bir mücadele başlattıklarını belirten İşçi Dayanışma Derneği de motorsikletli kurye emekçilerinin hak ve can mücadeleleri için kamuoyuna çağrıda bulundu. SOL Parti’nin de desteklediği eylemde, İşçi Dayanışma Derneği adına Ali Karabudak, motorsikletli kurye emekçilerinin mücadelesini, yaşadıkları sorunları ve bundan sonra yapacaklarını Solsiyaset.org’a aktardı:

“Motorsikletli kuryelerle ilgili temasta olduğumuz arkadaşlarla bir süredir görüşme yapıyorduk. Özellikle bu alanda çalışma yapan arkadaşalarımızın acil sorunlarını tespit etmeye çalıştık. Bu sorunların çözümü için ortak bir basın açıklamasıyla bu mücadeleyi birlikte sürdüreceğimizi kamuoyuna duyurduk. Arkadaşlarımızın temel sorunlarından birisi hız baskısı. Belli bir kural var, 30 dk içersinde siparişin yetiştirilmesi uygulaması. Bu uygulama ister istemez iki şey ortaya çıkarıyor. İşveren hızlı gitmesini talep ediyor. Müşteri de aynı şekilde. Arkadaşların ifadesi, tek sipariş de değil, 30 dk içerisinde 2-3 sipariş yetiştirmek zorunda oldukları ve bu da mümkün olmadığı için hem müşteriden fırça yiyor hem işverenden.

PANDEMİ DÖNEMİNDE 203 MOTORSİKLETLİ KURYE HAYATINI KAYBETTİ

Bu iki arada kalan kurye arkadaşlar hız yapmak zorunda kalıyor. Hız da ister istemez kazalara neden oluyor, ölümlü sonuçları olabiliyor. Pandemi sürecinde arkadaşların ifadesine göre 203 kurye iş kazasında hayatını kaybetmiş bu şekilde. En temel olarak hız baskısına karşı çıkmak için eylem yaptık. İkinci olarak yasal staüsü yok bu mesleğin. Bu statüye kavuşması için de bir süreç başlattık. Bir başka mesele aynı zamanda bu kuryelerin tehlikeli meslekler grubuna girmesi için bir talep var. Yemeksepeti en fazla kurye çalıştıran kurum. Burada çalışan arkadaşların güvenceli bir iş yaşamını örgütlemek için sendika kurma çabası olmuştu. Fakat şirket sendikal örgütlenmeyi engellemek için çalışma pozisyonlarını ofis çalışanına çevirerek sendika haklarını ellerinden aldılar. Anayasal hak olan sendikalı olma hakkına yönelik olarak, işverenin karşısında örgütlü işçi görmemek için engellemeye çalışması durumu var.

YASAL GÜVENCE YOK

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Ümraniye’de bir kurye arkadaş hayatını kaybetti. İki çocuğu ortada kaldı. Yasal güvencesi yok. Bursa’da 16 yaşında gencecik bir kurye siparişini yetiştirmek için hızlı giderken tırın altında kaldı. Muğla’da yine genç bir kurye kaza yapıp hastaneye kaldırılıyor, o halde abisine motorumu al siparişi götür diyor. Durumu düşünebiliyor musunuz insanlar kendi hayatlarından daha çok önemsiyor siparişi. Neden oluyor bu, işsizlik korkusundan dolayı. Böyle böyle sorunlar var. Malum pandemi başladığından beri kar kış gece gündüz demeden hizmet veren motorsikletli kuryeler var. Bir milyon civarı şu anda sayı. Motoru olan bir kurye şahıs şirketi kurup firmalarla iş sözleşmesi yapabiliyor. Bu da tehlikeli bir şey çünkü şirketin hiçbir sorumluluğı olmuyor, bu şirkette çalışan kuryenin hiçbir güvencesi yok. Bu da çok yanlış bir uygulama. Ama yaygın işsizlikten dolayı insanlar buna da mecbur kalabiliyor hayatta kalmak için. Dolayısıyla çalışanların çok ciddi sorunları var özellikle bu süreçte artan.”

Yanıtla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.