SOL Parti 23 İlde Parasız ve Laik Eğitim için Sokağa Çıktı

SOL Parti 23 İlde Parasız ve Laik Eğitim için Sokağa Çıktı

SOL Parti, okulların açılacağı 12 Eylül Pazartesi gününden önce, eşit, parasız ve laik eğitim talebiyle Türkiye’nin birçok noktasında sokağa çıktı. Eğitimdeki eşitsizlikleri, tarikatlaşmayı, nitelikli eğitime ulaşmanın imkansız hale gelmesini protesto eden SOL Partililer, aynı zamanda ücretsiz eğitim, özel okulların kamulaştırılması, öğrencilere nakit desteği, tarikat yurtlarının kapatılması gibi talepler için de mücadele çağrısında bulundu.

“Tarikatlar dışarı, bilim içeri!”, “Diyanete değil, eğitime bütçe!”, “Eşit, parasız, laik eğitim!” sloganlarının atıldığı eylemlerde öğrenciler, öğretmenler ve veliler için de kürsüler kuruldu. Bu kürsülerde yurttaşlar; hayat pahalılığını derinden hissettikleri bir dönemde eğitim için gerekli imkanlara erişemediklerini ve eşitsizliğin derinleştiğini sıklıkla vurguladılar.

23 İlde Eylem

Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Konya, Trabzon, Artvin, Rize, Samsun, Denizli, Eskişehir, Kayseri, Uşak, Aydın, Gebze, Malatya, Sivas, Bolu, Edirne, Söke, Burhaniye ve Bandırma’da sokağa çıkan SOL Partililer, “Çocuklarımızı tüccara yobaza teslim etmeyeceğiz” şiarıyla tüm halka, öğrencilere ve ailelere mücadele çağrısında bulundu.

AKP’yi Defedeceğiz

Eğitim alanında gelinen noktanın en başta AKP’nin izlediği ekonomi politikalar olduğunu belirten SOL Partililer, eğitimdeki sorunların çözümünün kritik aşamalarından birinin de AKP’nin gönderilmesi olduğunu vurguladı. Eylemlerde okunan basın açıklamasının bir kısmı şöyle: “Başta eğitim olmak üzere ülkenin dört bir tarafında yaratılan tahribatın ceremesini çeken milyonlar olarak bugün alanlardayız ve sesimizi yükseltiyoruz. AKP iktidarını bu ülkeden defedip yollayacak milyonlarız, buna çok fazla kalmadı ama onun yarattığı tahribatla da mücadele etmeye devam edecek milyonlarız. Bu ülkede dincileşmeye, gericileşmeye, Orta Çağ karanlığına geçit vermeyecekleriz biz. 12 Eylül Pazartesi günü okullar açılıyor, eğitim alanında yaratılan bu tahribatın takipçisi olmaya devam edeceğiz. Sokaklarda, meydanlarda olacağız. Tüm toplumu da bizimle bu mücadeleyi büyütmeye, AKP’yi bu ülkeden yollamaya çağırıyoruz.”

Devlet Okullarının İçi Boşaltıldı

Ankara’da eyleme katılan bir veli; “Parası olan okumamalı, devlet herkese eşit olarak bu imkanı sunmalı. Şimdiye kadar Diyanet’e akıtılan paraların en az yarısı okullara ve sağlığa harcanmış olsaydı çok daha sağlıklı bir toplum çok daha bilimsel bir yapısı olan toplum olacaktık fakat şimdiye kadar bu olmadı.” dedi.

Bir başka veli, eğitim sisteminin özel okullara ve kurslara mecbur ettiğine işaret ederek şunları söyledi: “Devlet okullarındaki eğitimin içi boşaltılarak çocukları özel okullara göndermeye velileri mahkum eden bir vurgunla başlayan bu siyaset zamlarla devam ediyor. Veliler olarak yapmak istediklerini biliyoruz, çocuklarımızı dört duvara hapsedip çocuklarımızın sosyal hiçbir alana çıkamamasını sağlamaya çalışıyorlar. Ama biz anne babalar olarak buradayız, bir çıkış yolu bir ışık bulacağız çocuklarımıza.”

Eşit, Parasız, Laik Eğitim Haktır!

SOL Parti’nin okullar açılırken dile getirdiği acil talepler ise şu şekilde:

 • Milyonlarca aile derin yoksulluk nedeniyle çocuğunun okul ihtiyaçlarını karşılayamayacak hale gelmiştir. İhtiyaç duyan ailelere eğitim yılı başlamadan okul masrafları için nakit desteği verilmelidir.
 • Tüm kademelerdeki öğrencilerin okulda ücretsiz bir öğün yemeğe ve sağlıklı içme suyuna erişimi sağlanmalıdır.
 • Tüm öğrencilere okula toplu taşımayla ücretsiz ulaşım hakkı tanınmalıdır.
 • İhtiyaç duyan tüm öğrencilere ücretsiz ve koşulsuz kamusal barınma hakkı tanınmalıdır.
 • İhtiyaç duyan tüm öğrencilere koşulsuz ve karşılıksız burs bağlanmalıdır.
 • Yoksulluk nedeniyle çalışmak zorunda kalan, mevsimlik işçilik yapan çocuklara sosyal koruma programı uygulanmalı; okula devamları için nakit desteği ve burs verilmelidir.
 • Okullarda velilere yüklenen bağış, ödeme, borç vb. kalemlerin tümü ortadan kaldırılmalıdır.
 • Özel okullara, Maarif Vakfı, Ensar, TÜRGEV gibi gerici vakıflara MEB bütçesinden kaynak aktarımına derhal son verilmelidir.
 • MEB bütçesi, kamu okullarının iyileştirilmesi, derslik sayısının artırılması, yarım kalmış okul inşaatlarının tamamlanması, öğrencilerin refah düzeyinin artırılması için kullanılmalıdır.
 • Atıl duruma getirilmiş köy okulları ve yatılı bölge okulları bir an önce açılmalı, gerekli donanımı ve öğretmen ataması sağlanmalıdır.
 • Gerici vakıf ve derneklerle MEB arasında yapılan protokoller derhal iptal edilmeli, okullardaki etkinliklerine son verilmelidir.
 • “Seçmeli ders” adı altında dinsel içerikli derslerin dayatılmasına son verilmeli, ders seçimleri öğrencilerin ve ailelerinin tercihleri doğrultusunda yapılmalıdır.