SOL Parti: Bu Ülkeyi Şeriatçılara Bırakmayacağız

SOL Parti: Bu Ülkeyi Şeriatçılara Bırakmayacağız

SOL Parti, dün İstanbul Arnavutköy’de hafızların yaptığı yürüyüşe ve sonrasında yürüyüşün şeriatın gelmekte olduğunun ifade edilerek paylaşılmasına tepki gösterdi.  Ülkede gericiliğin ve baskının arttığını, en ufak özgürlüklerin dahi kısıtlandığını veya yasaklandığını değerlendiren SOL Parti; bir tarafta konser ve festivaller yasaklanırken diğer tarafta yobaz grupların ve şeriatçıların ülkeyi kendi anlayışlarına göre dizayn etmek istediğine işaret etti. Bütün bunlara siyasi iktidarın izlediği politikaların sebep olduğunun altını çizdi. SOL Parti’nin dünkü açıklamasının tamamı şu şekilde:

“Azgın şeriatçılar karşısında ülkenin aydınlık, ilerici, yurtsever insanlarını, devrimcileri bulacak!

Bugün İstanbul’da Arnavutköy’de hafızların yaptığı yürüyüşü azgın azınlığa mensup gericiler “şeriat is loading” yani “şeriat yükleniyor” şeklinde paylaştılar. Üstüne üstlük Eskişehir’de parklarda yoga ve spor yapan insanları CİMER’e şikayet ettiler. Bu şikayet üstüne kentteki parklara yoga yasağı geldi. Daha önce konser, festival yasaklarıyla gündeme gelen vali, cemaatçı, tarikatçı kesimlerden ve onların iktidardaki temsilcilerinden aferin almış olacak ki, yasaklarını sürdürmeye devam etti.

Bu şeriatçı azgın azınlık, ülkenin yurttaşlarının yaşamlarını kendi Ortaçağ zihniyetindeki yobaz anlayışa göre dizayn etmek istiyor. Yasakla, baskıyla, hedef göstermelerle her gün yeni bir gerici talebi iktidara sunuyorlar. Kitlesi daralan, ekonomik kriz sonrası rıza üretmekte zorlanan iktidar da bu coşkulu azınlığın her talebini yerine getiriyor.

Herkes şunu bilmelidir ki bu memleket Ortaçağ kafasındaki yobaz grupların kalıplarında yaşamayacak. Çağdaş, demokratik bir ülkede özgürce yaşamak bu ülkenin tüm yurttaşlarının hakkıdır. “Şeriat iş loading” diyen bu karanlık güruh, karanlık emellerini baskı ve şiddetle gerçekleştirmeye çalışırsa karşısında bu ülkenin aydınlık, ilerici, yurtsever insanlarını bulacak. Bu ülkeyi şeriatçılara bırakmayacağız, hesap soracağız.”