SOL Parti: Ekmek yok sefalet var!

SOL Parti: Ekmek yok sefalet var!

SOL Parti, iktidarın ülkeyi soktuğu ekonomik krizin sonucu olarak yaşanan ekmek zamlarına ve gıda krizine karşı mücadele çağrısı yaptı. Son yaşanan dolar artışı sonrası un, buğday ve ekmek fiyatlarının zamlanarak halkın alım gücünü aşmasına ilişkin olarak, “Buğday ülkesine ekmeği lüks kıldılar, Artık Yeter!” diyen SOL Parti, halkı pahalılığa karşı mücadeleye çağırdı. SOL Parti, halkı vergi sıfırlaması, fiyat sabitlenmesi gibi birçok talep üzerinden birleşmeye çağırdı. Açıklamanın ve taleplerin tamamı şu şekilde:

Ekmek Un Şeker Yok Yoksulluk Sefalet Açlık Var!

Ülkemiz ekonomik kriz sebebiyle ekmek, un ve yağ fiyatlarının önüne geçilemez artışıyla doruk noktasına ulaşan eşi benzeri görülmemiş bir gıda krizinin içerisinde. Bu süreç AKP rejiminin şeker fabrikalarının özelleştirilmesine, buğdayın tüccarın elinde serbest piyasaya endekslenmesine, ithalata dayalı hammadde ve girdi tedarikine dayanan tarım ve gıda politikalarının iflas ettiğini apaçık bir şekilde bir kez daha göstermektedir.


Buğday Ülkesine Ekmeği Lüks Kılan Gıda Sistemine Son Verilmeli
Kur baskısı ve şirket hakimiyeti altında çiftçiyi üretemez; halkı ekmek, şeker tedarik edemez hale getiren koşulların acilen ortadan kaldırılması için;
1. Un, şeker gibi temel gıda ürünlerinin üretim ve tüketimine yansıyan tüm vergiler sıfırlanmalı
Temel gıda maddelerinin fiyatları sabitlenmeli

2. Geçimlik tarım yapanların tüm elektrik, su ve Ziraat Bankası borçları silinmeli.
3. İthalatçı şirketlerden başka kimseye faydası olmayan gümrük vergisi indirimlerine son verilmeli.

4. Üreticilere verilen teşvik primi sertifikalı tohum dayatmasından kurtarılmalı ve üretimi sürdürmeye yetecek seviyelere çekilmeli.

5. Gıda krizinin aşılması için köylü tarımı desteklenmeli ve yaygınlaştırılmalı.