SOL Parti: Haydi Fatsa Mitingine!

SOL Parti: Haydi Fatsa Mitingine!

SOL Parti 24 Temmuz Pazar günü Fatsa Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştireceği fındık mitingi için çalışmalarını sürdürüyor. SOL Partililer köylerde, mahallelerde, kahvehanelerde, pazarlarda bildiri dağıtarak; stantlar açarak, üreticilerle buluşmalar ve toplantılar düzenleyerek tüm Fatsa ve Ordu halkını mitinge davet ediyor. “Fındığımıza, emeğimize, doğamıza sahip çıkalım” anlayışıyla yola çıkan SOL Parti tüm fındık üreticilerinin talebini dile getirerek “fındıkta sömürüye son!” sesini yükseltiyor.

Fındıkta Nasıl Sömürülüyoruz?

SOL Parti’nin açıklamasına göre fındıktaki sömürünün ve üreticilerin tüm emeğine el konulmasının temel nedeni emperyalist tekellerin faaliyetleri ve AKP’nin izlediği politikalar. Tüm dünyadaki fındık ihracatında 4 fındığın 3’ünün Türkiye’den sağlanmasına karşın yıllar geçtikçe ülke ekonomisi fındık ihracatından daha az gelir elde ediyor. Bunun sebebinin ise üretim Türkiye’de olmasına rağmen fındık borsasını Almanya’nın belirlemesi olduğunu söyleyen SOL Parti, diğer yandan bu sömürünün iktidar politikalarıyla olan ilgisinin de altını çiziyor. Özellikle AKP’nin 2006 yılında fındığın taban fiyatı konusunda Fiskobirlik’i devredışı bırakmasından dolayı fındık taban fiyatı asgari ücretin bile altına çekildi. Türkiye’den 400 bin aile geçimini fındıktan sağlarken, tüccarlar üreticilerden 3 kat daha fazla kazanıyor.

Fındıktaki bu sömürünün sona ermesi için SOL Parti şu talepleri dile getiriyor:

– Ferrero ve emperyalistlerin faaliyetlerine son verilmelidir.

– Fındık üreticilerinin örgütlenmesi önündeki engeller kaldırılmalıdır.

– Fındığa devlet desteği yeniden sağlanmalı, fındık alımı devlet tarafından gerçekleştirilmeli, tefeci-tüccar sömürü mekanizması ortadan kaldırılmalıdır.

– Sözleşmeli çiftçilik uygulamasının önünü açacak, toprak satışını zorunlu kılacak yasalar kaldırılmalıdır.

– Kooperatifleşme teşvik edilmeli, Fiskobirlik ve kooperatifler üreticilerin doğrudan yönetimlerine katılacağı, söz ve karar hakkına sahip olacağı bir biçimde demokratikleştirilmelidir.

– Fındık üreticileri sosyal haklara kavuşturulmalıdır.

– Fındık işçilerinin emeğinin karşılığını alabilmesi için insanca yaşam ve sosyal hakları temel alarak ücret belirlenmelidir.

– Mevsimlik tarım işçilerinin sosyal hakları, insanca koşullarda barınma imkanları sağlanmalıdır.

SOL Parti bütün bu talepler için örgütlü mücadeleye ve bu taleplerin yüksek sesle dile getirileceği Fatsa mitingine çağırıyor.