SOL Parti Zamlara Karşı Sokağa Çıktı

SOL Parti Zamlara Karşı Sokağa Çıktı

SOL Parti, yeni yılda ilan edilen zamlara karşı sokağa çıktı, zamlar geri alınsın çağrısında bulundu.
Yeni yılın ilk saatleri açıklanan enerji zamları, ekonomik krizin tüm yükünü çeken yoksulların elektriğe ve doğal gaza erişimini de zorlaştıracak seviyeye gelirken, SOL Parti eylem çağrısı yaparak tüm Türkiye’de pahalılığa karşı mücadele çağrısı yaptı.

Hanelerde elektriğe yüzde 125, doğalgaza yüzde 47 zam yapılmasına karşın, KDV sıfırlaması ve yardım gibi birçok talep için mücadele çağrısı yapılan SOL Parti’nin eylemlerinde, halk faturalarını yakarak tepki gösterdi.

Zamların açıklandığı cuma gününden itibaren bugüne dek Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Eskişehir ve Malatya’da sokağa çıkan SOL Parti, gelecek günlerde de Balıkesir, Ayvalık ve Ankara Esat mahallesine eylem çağrısı yaptı. SOL Parti’nin zamlara karşı yoksullukla mücadele için yaptığı açıklama ve talepler ise şu şekilde:

Kara kışın ortasında, bu hayat pahalılığı ve ekonomik kriz içinde yurttaştan daha fazla fedakarlık beklemek aymazlıktır. Fedakarlık yapacak birileri varsa bu ülkenin kaynaklarını yağmalayanlar, paralarına para katanlardır.

Onun için diyoruz ki;

1.Elektrik fiyatlarındaki artışlar fahiştir, kabul edilemez. Zamlar geri çekilsin.

2. Öncelikle 150 kWh elektrik yardımı uygulaması şeffaflaştırılarak ölçütleri kamuoyu ile paylaşılmalı ve yardım sınırı aylık 230 kWh’a yükseltilmelidir.

3. Konutlarda elektrik, doğalgaz ve suya yansıyan KDV sıfırlanmalıdır.

4. Maddi imkansızlık nedeni ile elektrik, doğalgaz , su faturalarını ödeme zorluğu çekenlerin elektrik, gaz ve suyu kesilmemeli, bu ihtiyaçlar kamu kaynaklarından sağlanıp, halkın karanlıkta, soğukta ve susuz kalmaları önlenmelidir.

5. Hızla artan fiyatlar karşısında düşük ücretleri hızla eriyen çalışan ve emeklilerin gelirleri insanca yaşamalarına imkanverecek düzeye yükseltilmelidir.

Burada sıraladığımız maddeler acilen hayata geçirilmelidir. Aksi halde bu zamlar hayat pahalılığını daha da arttıracak ve emekçi halka hayatı çekilmez hale getirecek, milyonlarca yurttaşı soğuk ve karanlık günlere mahkum edecektir.

Zamlar hemen şimdi geri alınmalıdır!”