SOL Parti Zamlara Karşı Sokaklara Çıkmaya Devam Ediyor

SOL Parti Zamlara Karşı Sokaklara Çıkmaya Devam Ediyor

İktidarın yeni yılla birlikte elektriğe ve doğalgaza yaptığı fahiş zamlara karşı SOL Parti Pazar gününden beri ülkenin birçok noktasında eylemler ve basın açıklamaları gerçekleştiriyor. Dün de Samsun’da, Balıkesir-Ayvalık’ta, Antalya’da, Ankara Esat’ta ve Batıkent’te sokaklara çıkıldı.

SOL Partililer; iktidarın her fırsatta emekçi halkı daha da yoksulluğa iterken, halka soğuğu ve karanlığı dayatırken enerji şirketlerini zenginleştirdiğini ifade ettiler. Hayat pahalılığına ve zamlara karşı örgütlü mücadele çağrısında bulunarak, iktidarın bir an önce ülkenin başından defedilmesi gerektiğini vurguladılar.

SOL Parti’nin getirilen zamlara ve hayat pahalılığına karşı talepleri şu şekilde:

“Kara kışın ortasında, bu hayat pahalılığı ve ekonomik kriz içinde yurttaştan daha fazla fedakarlık beklemek aymazlıktır. Fedakarlık yapacak birileri varsa bu ülkenin kaynaklarını yağmalayanlar, paralarına para katanlardır.

Onun için diyoruz ki;

1.Elektrik fiyatlarındaki artışlar fahiştir, kabul edilemez. Zamlar geri çekilsin.

2. Öncelikle 150 kWh elektrik yardımı uygulaması şeffaflaştırılarak ölçütleri kamuoyu ile paylaşılmalı ve yardım sınırı aylık 230 kWh’a yükseltilmelidir.

3. Konutlarda elektrik, doğalgaz ve suya yansıyan KDV sıfırlanmalıdır.

4. Maddi imkansızlık nedeni ile elektrik, doğalgaz , su faturalarını ödeme zorluğu çekenlerin elektrik, gaz ve suyu kesilmemeli, bu ihtiyaçlar kamu kaynaklarından sağlanıp, halkın karanlıkta, soğukta ve susuz kalmaları önlenmelidir.

5. Hızla artan fiyatlar karşısında düşük ücretleri hızla eriyen çalışan ve emeklilerin gelirleri insanca yaşamalarına imkan verecek düzeye yükseltilmelidir.

Zamlar hemen şimdi geri alınmalıdır!”