SOL Parti Zamları Protesto Eylemleri Başlatıyor: Cesaretiniz Varsa Gelin Halkın Gözüne Bakın

SOL Parti Zamları Protesto Eylemleri Başlatıyor:  Cesaretiniz Varsa Gelin Halkın Gözüne Bakın

Yılın ilk gününde elektrik ve doğalgaza yapılan zamlara yurttaşlar büyük tepki gösteriyor. SOL Parti, elektrik ve doğalgaz zamlarını protesto eylemleri başlatıyor. 2 Ocak’ta İstanbul, Malatya ve Eskişehir’de gerçekleştirilecek eylemlerin ardından, 3 Ocak’ta Antalya ve Samsun’da protestolar yapılacak. SOL Parti zam protestolarını hafta boyunca yaygınlaştıracak.

SOL Parti’den zamlarla ilgili yapılan açıklamada şunlar vurgulandı: “Erdoğan’ın fantastik tezleri, TÜİK’in sahte verileri, bir NAS bir ÇİN modeli derken ülkemiz felaketten felakete sürüklendi. Üç ayda dövizi de faizi de enflasyonu da yükseltmeyi başardılar! Her adımda yeni zam ve vergilerle halkı soydular. Elektrik ve doğalgaz zamları bu soygunda yeni bir adım. Bu kriz ortamında yapılması gereken bellidir: Enerjiye ulaşım bir insan hakkıdır ve herkesin kolayca ulaşımı için öncelikle bu zamlar geri çekilmelidir. Faturalardaki yüzde 18 KDV kaldırılmalıdır. Ne şekilde tarif edildiği tartışmalı bir sosyal yardım programı yerine, her gün artan enerji yoksulluğunu ortadan kaldırmak için 4 kişilik bir ailenin temel ihtiyaçlarını karşılayacak miktar olan 230 kWh elektrik ücretsiz olmalıdır.”

Zamları Protesto Eylemlerinin Yer ve Tarihleri:

2 Ocak Pazar

İstanbul – Kadıköy Süreyya Operası Önü – 16.00

Malatya – Emeksiz Alt Kavşağı – 13.00

Eskişehir – Adalar Migros Önü – 15.00

3 Ocak Pazartesi

Antalya – Attalos Meydanı -18.00

Samsun – Süleymaniye Geçidi – 18.00

SOL Parti’nin “Zamlar Geri Çekilsin” açıklamasına şu linkten ulaşabilirsiniz: https://solparti.org/haber-detay/Zamlar-geri-cekilsin