SOL Parti’den Uşak’ta Üretici Mitingi: Üretenlerin Ülkesini Kuracağız

SOL Parti’den Uşak’ta Üretici Mitingi: Üretenlerin Ülkesini Kuracağız

SOL Parti, Uşak Valilik Meydanında “Üzüm, Tütün, Buğday Bizim Canımız Hakkımız Alırız” sloganı ile bir üretici mitingi gerçekleştirdi. Tarım üreticilerinin sorunlarını gündeme getirmek ve çözüm için ortak mücadele etme amacı ile düzenlenen mitinge, kentten yüzlerce tarım emekçisi katıldı. Mitingde Tolga Çandar ve Gülseren Kılıç da birer konser verirken, Uşaklı üreticiler miting sahnesinden sorunlarını anlattı, mücadele çağrısında bulundu.

ÜRETİYORUZ SATAMIYORUZ

Uşaklı çiftçiler de miting sahnesinde hem dertlerini paylaştı hem de çözüm için mücadele çağrısında bulundu. Onlardan biri olan Sultan Yıldız şunları söyledi: “Biz üretiyoruz ama tüketemiyoruz. Almamız gereken mazotu gübreyi hiçbir yerden alamıyoruz. Üreteceğiz ama satamıyoruz. Üzümcüyüz, tütüncüyüz, cevizciyiz hiçbirini satamıyoruz. Mazotu karşılayamıyoruz. Herkes çok rezil durumda. Biz halkı düşünerek buraya geldik.”

SOL Parti üyesi ve çiftçi Mahmut Uludağ; miting sahnesinden şunları söyledi: Bu ülkenin üreticisi yalnızlaştırıldı, kendi kaderine bırakıldı. Bir haftadır her gün dertleşiyoruz, dert dinleyip çözüm üretiyoruz. Bugün bir başlangıç olsun. Biz mücadelemizi burada bırakmayacağız, devam edeceğiz. Hep birlikte sürdüreceğiz.”

ONLARIN SON KIŞI OLACAK

Mitingde SOL Parti Başkanlar Kurulu üyesi Önder İşleyen de hem çiftçilerin mücadelesini selamladı hem de seçime ilişkin kritik açıklamalarda bulundu. AKP ile son kışa girildiğini söyleyen Önder İşleyen’in konuşmasından satır başları şu şekilde:

“Selam olsun bu memleket için bu topraklara düşmüş Denizlere, Mahirlere, Cafer Avcılara selam olsun. Dört bir yanda yoksulların kavgasını büyütmek için mücadele eden arkadaşlarımıza selam olsun. Bu ülkeyi tertemiz duygularla seven köylüye, işçiye, emekçiye selam olsun.

HESAP GÜNÜ GELİYOR

Biz, boş vaatlerin partisi değiliz, mücadelenin partisiyiz. Bizim tek vaadimiz mücadele kararlılığımız. Burada bir mücadele meydanı kurduk. Hepimiz inanıyoruz ki bu mücadelenin sonu zaferdir. Seçime otuz hafta var. Bu otuz hafta bizim her bir dakikasını mücadeleyle geçireceğimiz günler olacak. 30 hafta sonra onların iktidarı bitecek. Buna inanın arkadaşlar. Bu kötülük imparatorluğunu yıkacağız. Onlar için hesap tarihi o gün başlayacak. Sanmasınlar ki yaptıkları kötülüklerin hesabı sorulmayacak. Sanmasınlar ki bu emekçilerin sofralarından çaldıklarının hesabı sorulmayacak. Sanmasınlar ki sonsuza kadar saraylarında keyif çatacaklar. Bu halk bu karanlığı bir gün daha sırtında taşımak istemiyor.

Burada bir fotoğraf çekildi, “Cumhuriyeti biz böyle kurduk” diye. O cumhuriyetin ne kazanımı varsa yıllardır talan ettiler. Yıllardır sağ iktidarlar bu ülkenin emekçilerini etnik temellerle böldüler, din ile sömürdüler. Bir avuç harami dışında herkesi, her mezhepten herkesi yoksullukta birleştirdiler. Bizi sömüren bu bir avuç haramiye karşı birleşeceğiz.

EMEKÇİLERİN ÜLKESİNİ KURACAĞIZ

SOL Parti olarak bu ülkenin devrimcileri olarak 20 yıldır AKP iktidarının her bir anında mücadele ettik. Bu mücadelenin onuru, gururu ile bir kez daha söylüyoruz. Bu iktidarın gönderilmesi için SOL Parti, bütün muhalefetle birlikte omuz omuza verecek, mücadele edecek. Ama şunu bilelim, biz kendi kaderimize sahip çıkmazsak, biz kendi haklarımızı aramazsak yarın da bizim için daha iyi olmayacak. O yüzden diyoruz ki hem AKP’yi yeneceğiz, hem de emekçilerin ülkesini kuracağız. Bu onların son kışı. Gelecek yaz yepyeni bir güneş doğacak. O güneşi kendi ellerimizle bu memleketin göklerine çekeceğiz.”

Mitingde konuşan SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi İlknur Başer; “Üretici hem toprağını ekemesin diye elinden geleni yap, hem de kalk ‘ekmezsen toprağını alır şirketlere’ veririm de. Şu talana, şu cürete bakın. Talana, soyguna boyun eğmemek için bu harami saltanatını yıkacağız” dedi.

Başer’in konuşmasından satır başları şöyle:

İKİ SEÇİM ARASINDA UNUTULANLARIN MİTİNGİ

“SOL Parti ikinci üretici mitingini gerçekleştiriyor. Ancak alanda yalnız üreticiler değil kadınlar, gençler de var. Bu miting üretemeyenleri, mazota, yemeğe, ilaca para yetiştiremeyip borç sarmalında sıkışanların, üretip karşılığını alamayanların, seçimden seçime hatırlanıp arasında kale alınmayanların mitingi.

Tarlaya, bahçeye, ağıla şirketleri sokup üreticiyi dışarı attılar. Üreticiyi emekçiyi emekliyi işçiyi insan yerine koymayan, şirketleri besleyen iktidar tarımı, küçük üreticiyi bitirmek için elinden geleni ardına koymuyor. Yıllarca özelleştirmelerle, işlevsizleştirmelerle gübreyi, mazotu ithal eder hale getirerek, o ithalattan gümrük vergisini kaldırıp tütüne pancara kota getirip, ata tohumumuzu pazarda satamaz hale getirdiler. Genetiği bozulmuş tohum ithal edip hem tarımı hem sağlığımızı bozdular.

ÇİFTÇİNİN BORCUNU SİLİN DESTEK ALIMI YAPIN

İşte TÜPRAK. Kışladağ’da Avrupa’nın en büyük madeni. Bugün artık Uşak’ta su yok. Çünkü Uşak’ın suyu madene veriliyor.

Bir gece yarısı, Kolin’in Cengiz’in, onlarca milyonerin vergi borcunu bir kalemde sildiniz. Üreticinin yarından tezi yok borçlarını tek kalemde silin o zaman. Hodri meydan.

Mazota her gün zam yağarken, dolar fırlarken, girdi fiyatlarını sabitlemek zorundasınız. Taban fiyatlarını şirketler, tek adam açıklamasın. Bu fiyatları üreticiler belirlesin.

Yurtdışından tarım için toprak kiralayacağınıza bu ülkede üretim yapan işçinin suyunu, toprağını, gübresini geri verin.

Tekel ve özelleştirilen tüm kamu kurumları, şeker fabrikaları kamulaştırılsın, yeniden yapılandırılıp demokratikleştirilsin. Şirketler daha fazla kazansın diye şehir hastanelerine hasta garantisi, hava alanlarına köprülere yolcu garantisi verdiniz. Bu garantileri derhal kaldırın. Kamu kurumları üretici çıkarları için destek alımları yapsın.

İthalatta gümrük vergisi indirimini derhal kaldırın.

Üreticiler ve tüketiciler için sözleşmeli üretim derhal kaldırılsın.

 HALKIN TOPRAĞINA EL KOYMA CÜRETİ

Süt üretimi bitiyor. Büyük kentlerde çocuklar süte hasret büyüyor. Meralar şirketlerden alınsın hayvancılığa açılsın. Marketlere verilen ayrıcalıklar kaldırılsın. Aracısız şekilde üretici hakkını alsın, tüketici fahiş zamlar olmadan süte erişebilsin.

Bizim taleplerimize üretici daha fazlasını ekliyor. Sırtını emperyalist güçlere, şirketlere dayamış, bir eli balda bir eli yağda olanlar, bu kötülük iktidarını göndereceğiz.

Bu iktidar üretici kötü durumdayken Eylül’de ödemesi gereken gübre mazot desteğini Ekim’e erteledi. Ama tarlasını ekemeyen üreticiye toprağını ekemezsen el koyar şirketlere veririm diyor. Talana bakın! Gece yarısı kararnameleriyle büyük kentlerde yoksulların evlerine el koyarken kırsalda da halkın topraklarına el koyma cüreti gösteriyorlar.

SOL Parti olarak bir davetimiz var. Gelin birlikte yürüyelim. Emekçiler, köylüler, işçiler, kadınlar, gençler birlikte yürüyelim. Eşit, adil, sevgi dolu bir ülkeyi kurmak için birlikte yürüyelim.

Bu toprakları, bu halkı çıkarsız sevip, canını bağımsızlık, eşitlik, özgürlük için veren Uşaklı devrimcilerin izinden diyoruz ki yolu yok biz kazanacağız. Çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakmak için, üretenlerin yönettiği bir ülkeyi kurmak için, mutlaka kazanacağız. Halkın iktidarına giden yolda harami saltanatını yıkacağız, başaracağız!”

Konuşmaların ardından mitinge katılan çiftçiler, Tolga Çandar ve Gülseren Kılıç’ın şarkılarına eşlik etti.