Somalı Madencilerin Mücadelesinin İki Önderi Yaşamını Yitirdi

Anasayfa Haber Somalı Madencilerin Mücadelesinin İki Önderi Yaşamını Yitirdi
Somalı Madencilerin Mücadelesinin İki Önderi Yaşamını Yitirdi

Bugün, Somalı madencilerin yıllardır süren haklı mücadelesinin iki önderi, Bağımsız Maden-İş sendikası başkanı Tahir Çetin ve öncü işçi Ali Faik İnter mücadele yolunda yaşamını yitirdi.

15 yıldır tazminatları ödenmeyen Uyar Madencilik işçileri, uzun zamandır haklarını almak için mücadele ediyorlardı. Bu mücadelenin bir parçası olarak Somalı madenciler, 4 Temmuz’da Ankara’ya gitmeye karar verdiler. Beş gün boyunca Ankara girişinde bekletildiler, “betonu yatak, bareti yastık” yaptılar. Soma’ya dönüş yolunda yaşanan trafik kazası sonucunda ise iki mücadele arkadaşını kaybettiler.

Yaşamını yitiren madencilerin yakınlarının, mücadele arkadaşlarının ve bütün işçi sınıfının başı sağ olsun. Bu kayıp alelade bir trafik kazasının sonucunda değil; maden işçilerinin haklarının gasp edilmesi, Uyar Madencilik’e iktidar tarafından kol kanat gerilmesi, madencilerin de bu hak gaspına karşı mücadele etmesi sonucunda yaşanmıştır.

Üzüntümüz ve öfkemizle birlikte, kaybettiğimiz madencilerin verdiği mücadeleyi işçi sınıfının bütününde devam ettirmek ve büyütmek görevimizdir.

Yanıtla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.