Uşak’ta Esnaf Sokakta: Kapatma ya da Sahip Çık

Anasayfa Haber Uşak’ta Esnaf Sokakta: Kapatma ya da Sahip Çık
Uşak’ta Esnaf Sokakta: Kapatma ya da Sahip Çık

Uşak’ta, hükümetin pandemi önlemlerinin yetersizliği sebebiyle geçinemeyen esnaf, çalışan ve müzisyenlerden oluşan Uşak Esnaf Meclisi, şehir merkezinde basın açıklamasında bulundu. Hükümetin tüm ihtiyaçlar ve giderler karşılanacak şekilde tam kapatma uygulaması gerektiğini talep ederek, pandeminin ağırlığı altında en ciddi borç yüküne katlanan hizmet sektörünün, tweet atarak değil, ancak sorumluluk alarak sorunlarının çözülebileceğini belirttiler. Eylemin düzenleyicilerinden olan SOL Parti Uşak’tan Feridun Metin, Solsiyaset.org’a durumu şu sözlerle aktardı: “Uşak esnaf meclisi olarak, kafe bar restoran lokanta işletmecileri, çalışanları ve müzisyenler, yurt işletmecileri ve çalışanları olarak taleplerimizi dile getirmek için basın açıklaması düzenlemek istedik. Bir haftadır duyuruyorduk. İyi bir katılım oldu. Pandemi sürecinde en çok etkilenen hizmet sektöründe çalışanlar oldu. Bunun yanında mevcut iktidarın sınırlı sayıda desteği oldu. İşçilerin yarısına destek olunmadı. Hala bir yıldır kapalı olan işletmelerimiz var. Bununla ilgili olarak, bir yıldır kapalı olan işletmelerden damga, kira stopaj alınmaya devam edildi. Çoğu esnaf destek şartına uymadığı için destek alamadı. Odalar da aidatlarını almak için gün sayıyor, bize destek vermediler. Bunun karşısında temel talebimiz kısa çalışma ödeneğinin Mart ayından sonra da asgari ücret seviyesine çıkarılarak devam ettirilmesi. İşçilerin giderlerinin karşılanması. 1 aylık çalışma süresini dolduran tüm çalışanların kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilmesi. Birçok işçi bu haktan yararlanamadı. İşverenlerin oda aidatlarının alınmaması, alınanların geri iade edilmesi, damga vergileri ve stopajların alınmaması. Kafe, restoran, bar, birahane, vs. çok kredi çekti bu kredilerin geri ödenmemesi. Madem tam kapanma olacak, bir ay boyunca olsun, tüm ihtiyaçlarımız karşılansın yaz aylarına rahat girelim. Hastalığın hızını arttıran AKP’nin kongreleridir. Bunun cezası esnaflara, çalışanlara kesilmemeli. Bu yüzden destekli şekilde tam kapanma olsun, yaz aylarına rahat girelim. Sağlık bakanlığının aşılaması bir muammaya döndü sadece tweet atarak süreci yönetmeye çalışıyor. Nüfusun yüzde sekseninin aşılanması gerekiyor ki çalışabilelim tam manasıyla. Yurtlar devletten hiç destek alamadı ve vergi, kira ve stopajlarını tamamen ödemek zorunda. Çoğu yurtları boşalttı, zarara uğradı. Onlara da destek sağlansın istiyoruz. Bu süreçte müzisyenler de çok etkilendi. Çareyi intiharda buldular. Borçlarından ve geçinemediğinden dolayı bunalıma giren intihar eden onlarca müzisyen arkadaş var. Destek verilmeli onlara da.”

Basın açıkamasının tamamı ise şöyle:

BASINA VE KAMUOYUNA
Dünyayı ve ülkeyi saran COVİD-19 hayatlarımızı alt üst etti.
Cafe, bar, restoran, lokanta, tekel bayi, yurt ve benzeri kısaca hizmet sektöründe çalışanlar çok zor durumdayız.
Birçoğumuzun bir yıldır işyerleri kapalı. Gelir yok. Ama vergiden, elektriğe kadar giderlerimiz zamlanarak devam ediyor.
Alınteri ile çalışanlar açlığa mahkum edildi.
Birçok müzisyen arkadaşımız intihar etti.
Yurt işletmecileri ve çalışanlar vergilerini tıkır tıkır ödedikleri halde hiçbir destek alamadılar.
Mensubu olduğumuz meslek odaları ise en çok ihtiyaç duyduğumuz bugünlerde yanımızda olmadı; bankanın yolunu gösterdi; aidat toplamanın peşine düştü.
Evimize ekmek götürmenin derdindeyiz.
Bu bedelleri ödedik de pandemi bitti mi?
Hayır!
İktidar partisinin kendi kongrelerini mitinge döndürmesiyle pandemi mücadelesinin ciddiyeti kalmadı ve corona yeniden patladı.
Sağlık Bakanlığı virüse yakalanmayın diye twit atmaktan iş yapmaz hale geldi.
Aşı desen yılan hikayesine döndü.
İktidar halkın sağlığını değil, büyük sermayedarları ve saray çevresini düşünüyor.
Yardımları onlara aktarıyor.
Halkın geçimini yok sayıyor.
Şimdi yine kapanma yapılacak.
Sorumsuz hükümet görevlileri yüzünden virüsün cezasını daha fazla çekecek gücümüz kalmadı.
Artık buna dur demeliyiz.
İktidardan isteklerimiz şunlardır:
Bir ay tam kapanma olsun. Çalışanların geçimleri karşılansın.
Bir ay sigortalı çalışan kısa çalışma ödeneğinden yararlansın.
Kısa çalışma ödeneği asgari ücret seviyesine yükseltilsin. Ve devam etsin.
İşçilerin emeklilik için sigorta günleri tam sayılsın.
İşyerlerimizden kapalı oldukları dönem için alınan stopaj, damga vergisi ve oda aidatları iptal edilsin. Alınanlar iade edilsin.
Kira ve ciro kaybı desteği yaygınlaştırılsın.
Tekel bayilerinin saat ve gün sınırlaması kaldırılsın.
Bu sayede ülkece virüsü yenelim ve yaz aylarına rahat girelim.
Öyle ya da böyle bizler dayanışma içinde bugünleri atlatırız.
Ama günü geldiğinde bugünlerin hesabını da sorarız!
UŞAK ESNAF MECLİSİ

Yanıtla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.