Yaşamak İstiyoruz! Özgür ve Korkusuz! -MOR SEMİNERLER

Anasayfa Haber Yaşamak İstiyoruz! Özgür ve Korkusuz! -MOR SEMİNERLER
Yaşamak İstiyoruz! Özgür ve Korkusuz! -MOR SEMİNERLER

ARTIK YETER! Bu yıl içerisinde tam 385 kadın öldürüldü. Sorumluları biliyoruz. İstanbul sözleşmesini tartışmaya açanlar kadın cinayetlerinin sorumlularıdır. #AylinSözer #SeldaTaş #VesileDönmez

İktidar kadın cinayetlerini önlemek yerine İstanbul Sözleşmesi’ni hedef gösterirken cezasızlık zırhıyla hareket eden erkekler de kadınları katletmeye devam ediyor. Aylin Sözer, Kemal Delbe isimli erkek tarafından yakılarak katledildi, Selda Taş, evli olduğu erkek Mehmet Taş tarafından öldürüldü. Vesile Dönmez ise Uğur Dönmez isimli erkek tarafından yaşamdan koparıldı.

Kadına yönelik şiddet özellikle pandemi koşullarında hızla artarken bunu önlemek şöyle dursun kadına karşı şiddeti önlemek için yazılmış olan İstanbul Sözleşmesi bile tartışmaya açılıyor. Failleri cesaretlendiren kadınları aile içine hapsedip susturmaya çalışan politikalar dört bir koldan örülmeye çalışılıyor. Buna yönelik çözüm üretmesi gereken iktidar “üç beş kendini bilmez”i, “akıl sağlığı yerinde olmayan”ı hedef göstererek sorumluluğu üzerinden atmaya çalışıyor. Gün gibi ortada! Kadın cinayetlerinin yaşanmasına, artmasına neden olan tüm koşullar bizzat kendileri tarafından oluşturuluyor. Sorumluları biliyoruz. Tek bir kız kardeşimizi daha kaybetmeye tahammülümüz kalmadı.

İstanbul sözleşmesinin ve 6284 sayılı kanunun hayati önemi her gün kendini acı bir şekilde tekrar gösteriyor. Sözleşmenin öngördüğü politikalar hayata geçirilse bu cinayetlerin yüzde 90’ı önlenebilir. Değil tartışmaya açılması, tüm maddelerin uygulanması ve bu kanunu destekler nitelikte kadına yönelik şiddeti durdurmak için bütünlüklü politikaların hayata geçirilmesi için acil adımlar atılması gerekiyor.

Aylin Sözer’in, Selda Taş’ın, Vesile Dönmez’in ve öldürülen tüm kız kardeşlerimizin acısı ve öfkesi hala bizimle. Bu bir yaşam mücadelesi. Bu eşit ve özgür bir hayatı kurma mücadelesi. Tüm kadınların özgür ve korkusuz yaşadığı bir dünyayı kurmak için birlikte mücadele edelim.

Yanıtla